Menu

anigif

A+ A A-

Kde všude a kolik může student ušetřit díky ISIC kartě

Vyzvednutí ISIC karty patří mezi jednu z prvních věcí, kterou si student musí vyřídit co nejdříve po nástupu na vysokou školu. Bez ní je totiž jako slepý bez hole. Umožňuje mu přístup do knihovny, menzy, počítačové učebny, k tiskárně. S průkazem se studujícím otevírá i pomyslná brána do obrovského množství slev. Majitelé a různí prodejci jim nabízejí jednu za druhou, snaží se strefit do vkusu a potřeb každého z nich a zároveň nabídnout lákavější slevy než konkurence.

Student musí počítat se základními výdaji, které ho v souvislosti se studiem na vysoké škole určitě neminou – peníze za ubytování, jídlo, skripta a učebnice, dopravu, případně za kulturu a sport. Díky mezinárodní průkazce ISIC však ve většině případů nemusí sahat tak hluboko do kapsy. Stačí jenom vědět, kde hledat.
Nemalé peníze vysokoškolák vydá za dopravu, ať už se jedná o cestu z domova na kolej či přímo ke škole. Od března letošního roku také může v Olomouci využívat ISIC průkaz jako plnohodnotnou náhradu jiného dokladu (tzv. tramvajenky), která byla předtím potřeba pro získání zlevněného studentského jízdného. Olomouc je navíc ojedinělá tím, že si student z jakéhokoliv města může zakoupit jednorázovou celodenní jízdenku za poloviční cenu, tedy za 23 korun. Stačí mu k tomu pouze doklad o tom, že studuje. S ISIC průkazkou ušetří i u RegioJetu nebo při cestování autobusem i po trasách, na které se nevztahuje průkazka na slevu jízdného. Tuto možnost cestování nabízejí přímo stránky isic.cz.   
Olomouc nabízí neskonale možností, jak strávit svůj volný čas, ať už se jedná o návštěvu kulturní akce nebo o sportovní vyžití. Za kulturou můžeme zamířit do Moravského divadla, které nově zavedlo studentské předplatné, a to s 60% slevou. „Je zavedeno od letošní sezony. Nabízí vybraných 5 titulů v poměru 4 činohry, 1 balet, cena předplatného se liší podle cenových pásem, nejlevněji ho lze pořídit za 252 Kč. Návštěva jednoho představení vyjde na 50 korun,“ vysvětlila vedoucí obchodního oddělení Jitka Jahodová. O předplatné je zájem, nejvíce o činohru a balet. „Prodej zvýhodněného předplatného se počítá na desítky,“ dodala Jahodová. Vysokoškoláci získají 50% slevu na představení, 30% při prémiéře inscenace. „V průběhu sezony nabízíme slevy i na konkrétní, vybraná představení, například vstup pro studenty za 50 korun,“ řekla Jahodová.
Zvýhodněné vstupné nabízí také Nová Akropolis či Muzeum umění. Za sportem můžou studenti vyrazit do Clubu Koruna, kde si za levnější peníz zahrají squash, případně si mohou vybrat z pestré nabídky Akademik sport centra. Možnost odpočinku mají v olomouckém Aquaparku, kde zaplatí za hodinu a půl plavání 120 Kč (místo 150 korun).
Dobrými cenami disponuje menza, kde se student nají v průměru za 35–40 Kč, a to včetně polévky a pití, které je již v ceně. Pro ostatní strávníky je cena vždy o 10–15 korun vyšší. Pokud však neholdujete výdejnám jídla tohoto typu nebo nemáte dostatek času, můžete využít výhodná menu v KFC či u McDonalda. Milovníky pizzy potěší Restaurace Captain Mor­gan´s, kde nabízí dvě pizzy za cenu jedné. Podobně výhodné akce má i pizzerie Pizza Polo nebo Šup Šup Pizza, kde si můžete jako student objednat pizzu, za kterou zaplatíte pouhých 90 korun. Desetiprocentní slevu nabízí Coctail bar OSA, slevu 20 % získáte v baru Coffee Co.
Různé slevy pro vysokoškoláky mají k dispozici i obchody s obuví a oblečením (Baťa, Rockpoint, Sportisimo), ale také knihkupectví, kde lze zakoupit učebnice i četbu pro volný čas za zvýhodněné ceny. Desetiprocentní slevu na knihy může vlastník ISIC karty získat v prodejně knih Megabooks, Knihách Kanzelsbergra či v Knihkupectví Beta Dobrovského.
Oddechnout si od školních povinností lze v Cinestaru. Například za český film Ve stínu režiséra Davida Ondříčka dáte s ISIC kartou 129 Kč, plná cena přitom činí 159 Kč, navíc s vlastnictvím karty Cinestar Clubu zaplatíte za kino pouhých 109 Kč. Shlédnutí 3D filmu vás bude stát 169 Kč (oproti 199 Kč). Blíž přírodě se octnete v olomoucké zoo, kde za vstupné zaplatíte 70 Kč oproti 110 korunám.
Na studenty však nezapomínají ani místní kluby, konkrétně U-klub, kde vysokoškolák zaplatí zpravidla o polovinu méně než ostatní. Klub nabízí i welcome drink a u baru pití za lákavě nízkou cenu. K tomu na všechny koncerty pořádané právě U-klubem získá student 10% slevu na vstupenku.
Olomouc je vyloženě studentské město, vysokoškoláky se to v něm přímo hemží. Tvoří téměř čtvrtinu obyvatel města, proto je dost pravděpodobné, že studentských slev a různých výhod pro ně bude neustále přibývat.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2