Logo
Vytisknout tuto stránku

Studentská Basta: I my jsme FF. A chceme hlavně informovat ostatní

Studentská Basta: I my jsme FF. A chceme hlavně informovat ostatní

Nesouhlasí s vedením fakulty a nedělá jim problém dát to najevo. Skupina studentů Filozofické fakulty s názvem „BASTA – i my jsme FF“ působí prostřednictvím stejnojmenné facebookové stránky, kde informuje o tom, co považuje za problém. Upozorňuje zejména na odchody některých pedagogů, kterým univerzita neprodloužila smlouvy. Ze školy tak podle nich mizí největší kapacity.

Aktivita studentů odstartovala začátkem letošního března. Vznikla petice proti odchodu Jana Vičara, profesora z katedry muzikologie a hudebního skladatele, kterou podepsalo 79 studentů. Byla však neúspěšná, se skončením smlouvy Vičarovi fakulta udělila četný titul emeritního profesora a odešel učit na pražskou Akademii múzických umění. „To, co v rámci Basty řešíme, je hlavně také problém emeritur. Emeritní profesor ztrácí určitá akademická práva, i když může třeba publikovat nebo má pár doktorandů, ale je tam značné snížení úvazku a z finančních důvodů potom tito lidé odcházejí na jiné univerzity,“ vysvětlila členka Basty Jana Máčalová, která je zároveň členkou studentské komory akademického senátu FF.

Další protest vznikl na podporu profesora Lubora Kysučana z katedry klasické filologie, který neuspěl v konkurzu na své místo. Proti jeho odchodu taktéž vznikla petice, která nasbírala přes 300 podpisů, i ta ovšem byla neúspěšná. Podle protestujících studentů bylo v minulosti podobných případů více. Byli přesvědčeni, že se tak dělo z jiných důvodů, než jaké se oficiálně uvádějí. Míní, že jsou za nimi spíš osobní důvody děkana.

Děkan Jiří Lach podobná tvrzení odmítl. „Rozhodně nejde o žádnou osobní averzi. Je to spíše logické vyústění transparentní personální politiky na fakultě. Jde nám o to, aby zde učili pedagogové, kteří jsou vědecky velmi aktivní a zároveň dobří učitelé. Je přirozené, že stejně jako v jiných institucích dochází i na vysoké škole ke střídání generací, aniž by byla haněna práce těch nejzkušenějších,“ uvedl pro ČTK.

Právě případy profesora Vičara a Kysučana předcházely vzniku Basty. „Kontaktovala jsem představitele jednotlivých petičních výborů, že bychom se mohli sejít a pohovořit o tom, co se nám nelíbí, a vytvořit nějakou platformu, která by upozorňovala na tyto problémy hlavně ostatní studenty. Proběhla schůzka, kde jsme se shodli, že facebook je nejlepší médium na šíření informací, a domluvili se, že vytvoříme stránku,“ popsala studentka bohemistiky Klára Goldstein.

Na této facebookové stránce studenti začátkem května zahájili sdílení příspěvků týkajících se nejen současných odchodů, ale i případů z minulosti. Pod nimi se během chvíle otevřely diskuze, do kterých se aktivně zapojili jak děkan Jiří Lach, tak prorektor univerzity Petr Bilík. „Emeritní profesor může, pokud chce, přednášet. Emeritní profesor může psát a publikovat. Jinými slovy, emeritní profesura je způsob, jak hodnotně spolupracovat s katedrou, aniž by se musely na další řešit citlivé záležitosti věku,“ uvedl Lach. Členům Basty také navrhl schůzku, na které si můžou o těchto záležitostech promluvit, proběhla po zasedání akademického senátu 1. června 2016.

Poté aktivita z obou stran na nějakou dobu utichla, alespoň na sociálních sítích, a znovu se objevila až v posledních týdnech. Od říjnového zasedání akademického senátu FF se čeká na řešení. „Docent Stejskal podal návrh, aby byla ustanovena komise, která se má dohodnout a předložit senátu návrh, nějaké doporučení, které by se dalo panu děkanovi ve vztahu právě k emeriturám. Zatím byl zmíněn návrh, že by se mohl kodifikovat věk, od kterého by byla možná. Ale to zatím není vůbec jisté. Jsem v této komisi také členem, ale dosud se ještě ani nesešla. I tak je ale dobré, že se o tom aspoň začalo jednat,“ míní Máčalová.

Text: Barbora Burešová

Foto: ilustrační, archiv Basta

 

© 2012 karkulin.net