Logo
Vytisknout tuto stránku

Olomouc zadarmo

Olomouc zadarmo

Olomouc je město studentů. A student, ten má často hluboko do kapsy. Jak sehnat jídlo, oblečení i učebnice a finančně se nezruinovat? Poodhalíme vám, jak se dá žít studentský život úplně zadarmo.

 

Dumpster diving – na jídlo bez peněz

„To si děláš legraci, tohle všechno se vyhodí?“ říká Maruška a nevěřícně zírá na ananas, který vykukuje z otevřené popelnice. Je po zavírací době, všichni „slušní lidé“ už jsou dávno doma, všude panuje tma a ticho. Jen ve světle baterky září kontejner plný zeleniny a ovoce. Něco tu ale nehraje. Po bližším prohlédnutí je zřejmé, že velká část potravin, která už nebyla vhodná k prodeji, je vlastně téměř v pořádku. V tichosti je z kontejneru vytaženo kromě ananasu i několik lilků, kiwi, papriky, a tak by se dalo ještě chvíli pokračovat. Až na pár škrábnutí, nevyhovující barvu nebo tvar je všechno v překvapivě dobrém stavu.

 

Jak je tedy možné, že takové potraviny končí v popelnici? Pro supermarkety je to zkrátka výhodnější. Řetězce si nemohou dovolit mít ve svých regálech nic než zboží bez poskvrnky, proto spousta potravin s nevyhovujícími parametry musí pryč. Stejně tak, pokud je v balení s více produkty zkažená jedna věc – to znamená odepsat všechno. Přitom takové množství jídla, které vyhodí Evropa a Severní a Amerika, by zvládlo uživit všechny hladovějící světa...

 

Fenomén jménem „dumpster diving“ (v překladu „potápění do popelnic“) je nekonvenční a poněkud radikální forma, jak upozornit na plýtvání jídlem. Freegani (pojem vytvořený spojením slov „free“ a „vegan“) jsou lidé, jejichž životním stylem je neinvestovat ani korunu do něčeho, co mohou dostat zadarmo. To se v první řadě týká právě potravin. Přestože dumpster diving není jediným projevem freeganismu, je zřejmě tím nejvýraznějším a rozhodně nejzajímavějším. Činnosti, které byly za našich rodičů ještě neodlučitelně spjaty s lidmi bez domova, hipíky s dredy a dalšími „pochybnými existencemi“, se dnes dostávají do hlavního proudu. Pomalu se šíří nejen mezi studenty, ale i mezi pracující a sociálně zabezpečenou část společnosti. V Německu letos dokonce otevřeli The Good Food (v překladu „dobré jídlo“), supermarket, ve kterém se prodávají jen věci, které už byly jednou vyhozené.

 

V Česku jsou tyto kroky ještě před námi, studenti ale rozhodně nezahálí. „Pokaždé jsme našli nejen spoustu poživatelné zeleniny a ovoce, ale i spoustu baleného i nebaleného pečiva, obiloviny s poškozeným obalem (například natržený sáček s rýží) a různé pochutiny (chipsy, čokolády, sušenky. apod.),“ říká. V Praze a Brně je situace podobná. Dumpster diving v Česku má dokonce svou mapu a facebookovou stránku Dumpster Diving Czech Republic, kam lidé přidávají svoje tipy a úlovky. A v zahraničí? „Letos na festivalu v Glastonbury jsme žili z dumpsteru,“ vzpomíná na svou zahraniční zkušenost Vašek. Sára pak popisuje, jak je „jídlo z popelnice“ živilo na Erasmu v Norsku. „Tamější kontejnery u supermarketů jsou plné potravin, které ještě vůbec nejsou na vyhození,“ dodává.

 

Jak na dumpster diving v Olomouci? Stačí vzít večer baterku a zkusit mrknout do kontejnerů třeba u nákladní zóny obchodů. „Pokud se poštěstí, najdete odemčenou popelnici a v ní i nějaké dobroty, které by se daly ještě sníst. Jen se nenechte chytit policií, ukliďte si po sobě, aby nikdo nepoznal, že jste tam byli, a berte si jenom to, co fakt sníte. Je sice pravda, že už to jídlo bylo jednou vyhozené, ale taky je pravda, že je v Olomouci hodně lidí, kteří si dumpster divingem doplňují svůj jídelníček. Bylo by proto fajn, nenechat je o hladu,“ radí Helča z czechzerowaste.cz. Dumpster diving u nás zatím legální není, ale většina supermarketů v Olomouci nad ním přivírá oči. U balených věcí je potřeba také hlídat datum spotřeby. Naleziště u jednoho z olomouckých supermarketů bylo plné netknuté nebo mírně potlučené zeleniny a ovoce, které pak stálo doslova „pár šlupek“.

(Některá jména v článku byla na přání mluvčích změněna nebo zkrácena.)

Freeshop, nápad studentů, který přináší pomoc a potěšení
Freeshop funguje na jednoduchém principu. Dají se tam odložit jak věci, které již dále nikdo nepotřebuje, tak ty, jež tvoří přebytečnou zátěž v batozích studentům, kteří na konci semestru míří do svých domovů. Zároveň je možné si bezplatně, případně za nějaký menší příspěvek, cokoli také odnést.

Freeshop vybudoval spolek Udržitelný Palacký za pomoci grantu z nadace O2. Studenti se snažili tímto způsobem reagovat na zbytečné plýtvání, které je v dnešní době velmi aktuální. Freeshop je možné navštívit v areálu kolejí Bedřicha Václavka kdykoli v rámci otevírací doby, která je zveřejněna na facebookových stránkách.

 

Ve freeshopu lze kromě knížek, nádobí nebo oblečení narazit i na nejrůznější kuriozity, jakými jsou například  paralyzér, vařič na pevný líh, boby, vodní lázeň na nohy nebo třeba ukulele. Podle Veroniky Miklíkové, jedné ze zakladatelek, návštěvnost kolísá – některé dny se dveře netrhnou, jindy je naopak počet návštěvníků menší. Domnívá se také, že Freeshop by bezpochyby uvítali i studenti z jiných univerzit. Všichni „neolomoučtí“ vrstevníci, s nimiž o projektu mluvila, byli totiž z nápadu nadšení. Názory dalších studentů se téměř neliší. Podle Veroniky Kabátové, studentky prvního ročníku, je freeshop opravdu skvělá věc. Jednak může pomoci mnoha studentům ušetřit nějakou část z jejich měsíčního rozpočtu, jednak dopřeje dobrý pocit těm lidem, kteří do něj něco přinesli. Celý projekt je užitečný i pro studenty ze zahraničí, kteří jistě nepohrdnou možností si takto něco vypůjčit nebo vzít místo toho, aby zbytečně utráceli za věci, které pak třeba použijí jen jednou nebo dvakrát. Obecně vzato není nic, co by se freeshopu dalo upřít. Je zde vidět, že plýtvání a jiné problémy se dají řešit. Vždy to ale bude chtít dobrý nápad a také odhodlané lidi, kteří budou ochotni věnovat svůj čas pro to, aby mohlo vzniknout něco užitečného.

 

 

Jak cestovat a neutratit ani korunu

Cestovky jsou drahé a mnohdy svazující výběrem. Co si pak má počít student bez peněz, který chce kreativně cestovat? Osvědčenou klasikou je stránka couchsurfing.com, na níž lidé poskytují místo na přespání; cestovatelé platí slušným chováním. Bonusem je poznávání místních zvyků zevnitř, ne zvenku v davech turistů.  Kromě surfování z gauče na gauč po celé planetě existuje také spoustu dalších projektů. Web wwoof.com (World Wide Opportunities on Organic Farms) propojuje zájemce o farmaření na čerstvém vzduchu ze všech koutů světa. Stránka workaway.info nabízí výměnné pobyty pro dobrovolníky, kteří se mohou za pár hodin práce denně například naučit francouzsky přímo ve Francii nebo procestovat Jižní Ameriku za pár drobných. Podobně funguje i stránka helpx.org. Warmshower.org je útočištěm všech náruživých cyklistů, kteří chtějí na dvou kolech zjezdit svět, ale táhnout spacák, jíst kaštany a mýt se jen v lavoru nepreferují.  Pro fajnšmekry je tu pak findacrew.net, stránka, která spojuje majitele lodí a dobrodružného ducha, takže až jednou přijde čas navštívit Nový Zéland, správnou volbou je sbalit pruhované tričko a najít mořského vlka s jachtou v nejbližším přístavu právě tady, pak už to je hračka. A na závěr osvědčená taktika našich babiček: stopování. Kdo nestopuje, není student. Online tak funguje například autostop.cz nebo facebooková skupina Spolujízda.

 

Co je ještě v Olomouci zadarmo?

Studenti UP mají jedinečnou možnost stáhnout si zdarma balíček Microsoft Office na adrese portal.upol.cz/office365. Naše alma mater je prostě poklad. Na facebookové stránce Free Food UPOL lze jednoduše sehnat jídlo nebo nabídnout jiným zbytky ze svých zásob, které by na koleji přes víkend nevydržely. Komunitní zahrádka Václavka se nachází, co by  kamenem dohodil od Freeshopu na kolejích Bedřicha Václavka na Envelopě, a nabízí čerstvé bylinky nebo ovoce. To je také možné si načesat na volně rostoucích keřích a stromech třeba rovnou ve městě. Orientovat se dá podle mapy na stránce na-ovoce.cz, která shromažďuje polohy stromů, keřů a bylinek ke sběru po celé České republice. Mezinárodní variantou je fallingfruit.org.

 

Na katedře bohemistiky FF dále existuje možnost dát si svázat do kroužkové vazby třeba učebnici. Nabídka je omezena množstvím zásob. Přebytečné věci, které by snad ještě někdo mohl potřebovat, jsou k dostání zadarmo nebo za odvoz na stránkách vsezaodvoz.cz, nevyhazujto.cz a rerere.cz.

 

© 2012 karkulin.net