Logo
Vytisknout tuto stránku

McDonald's – hodně práce za průměrnou výplatu

McDonald's – hodně práce za průměrnou výplatu

3:45. Hluboká noc. Budík. Nevstává se lehce, ale naplánovaná směna se v půlce noci zrušit nedá, a tak se rozespalá vydám na cestu na brigádu. Sotva mi začne směna, zapojím se do pracovního koloběhu a na únavu už nezbývá čas.

Brigáda v McDonald's má jednu obrovskou a nepopiratelnou výhodu, a to je plánování směn. Díky tomu, že je brigádníci jsou potřeba každý den zhruba v čase 5–24 hodin, není těžké si aspoň pár dní v měsíci do rozpisu nasázet. Délka směny se pohybuje od 6 do 10 hodin a záleží na každém zaměstnanci, jestli chce chodit do práce častěji na kratší čas, nebo spíš dvakrát týdně pomalu na půlku dne. Na druhou stranu vedení nemá povinnost dát vám každou směnu, kterou si vymyslíte, a pokud nebudete alespoň trochu flexibilní, je možné, že směn během měsíce moc neodpracujete.

Další výhodou (nebo je to spíš nevýhoda?) je střídání pozic. Po nástupu vás hned nepustí za kasu, ale musíte pěkně projít všemi pozicemi – od lobbisty (ten, co uklízí), přes kuchyň a „Bob“ (druhá část kuchyně) až ke kase. Pro ty nejúspěšnější je možný postup na McDrive, kde zaměstnanec nepřijde do přímého kontaktu se zákazníkem. Ne vždy to tak ale opravdu vypadá. V mém případě udělali výjimku a nemusela jsem se zaučit na kuchyň, protože jsem se ke kase skutečně těšila. Bohužel ale nemohou být všichni za kasou nebo v kuchyni, a tak je běžné, že jednu směnu stráví zaměstnanec za kasou a hned na další směně například uklízí. Často se také stává, že brigádník vystřídá dvě a více různých pozic během jedné směny nebo že přijde na směnu v kuchyni, ale ani se do ní nepodívá a celou dobu stojí za kasou. Právě to střídání mi na celé brigádě vadilo nejvíce, protože jsem se mnohdy dostala na pozici, na které jsem již pár směn nebyla, a pracovní postupy jsem si pořádně nepamatovala.

Před nástupem jsem měla obavy, že se nezvládnu naučit všechny výrobní procesy a že dřív nebo později budu muset brigádu právě z těchto důvodů ukončit. Je ale povinné všechny zaměstnance proškolit, a tak každý brigádník tráví první směnu na všech pozicích se zkušenějším kolegou, který se mu snaží všechny postupy vysvětlit a názorně ukázat. Ne všichni školitelé jsou ale ochotní a pečliví a záleží hlavně na brigádníkovi, aby všechno zvládl „odkoukat“.

Co je největší nevýhoda této brigády? Zákazníci. Většina je přátelská, nebo alespoň slušná. Najdou se ale tací, kteří jsou neslušní, netrpěliví a dokáží člověku zkazit den. Také mě nikdy nepřestane udivovat, jak velký nepořádek kolem sebe lidé dokáží při jídle udělat.

Je těžké přijít do zaběhnuté pobočky jako nový. V McDonald's se to ale snaží co nejvíc ulehčit. Je nařízené tykání, což už samo o sobě podněcuje přátelskou atmosféru. Pro McDonald's jsou typické věkově mladé kolektivy, takže jsem se cítila spíše jak s kamarády než s kolegy, a nebyl pro mě tedy žádný problém říct si kdykoliv komukoliv o radu nebo pomoc.

Dostat se na brigádu u McDonald's není tak těžké – nevyžadují se superschopnosti. Stačí být starší patnácti let, mít chuť do práce, navštívit podnikovou obvodní lékařku (za poplatek 400 Kč) a pořídit si černou obuv. Jen je třeba dávat pozor na povahu, lenoši a flákači by se v práci dlouho neudrželi. Plat je 65 Kč/hod, ale při odpracování více jak 70 hodin za měsíc se plat zvedne na 70 Kč/hod, což už je pěkný výdělek. Za to množství práce, když se člověk několik hodin pomalu ani nezastaví, by si ale zaměstnanci zasloužili plat vyšší. Možná právě kvůli tomu nepoměru firma shání brigádníky téměř celoročně, a proto není problém nastoupit ihned.

 

ANKETA

Pája Skálová – Angličtina se zaměřením na komunitní tlumočení a překlad, 2. ročník

„V Mc pracuji přes tři roky. Někdy se člověk nezastaví a po náročné směně bych nejradši strávila dva dny o samotě, jindy je to fajn a z práce odcházím ve skvělé náladě. Za největší plus považuji možnost psát si směny podle toho, jak mám čas, a také získané zkušenosti ohledně komunikace s lidmi.“

 

Lucie Benická – 2. ročník Právnické fakulty UP v oboru Právo

„K brigádě v McDonald's bych řekla jenom to, že mě hrozně mrzí, že na ni každý pohlíží jako na něco podřadného, protože z vlastní zkušenosti vím, že tam dělají převážně vysokoškolští studenti, co ji mají jako přivýdělek ke studiu. Navíc skoro nikdo neví, že je to momentálně jedna z nejlépe placených brigád. Když ale pominu všechno okolo, věřím, že je tam ta nejlepší parta kolegů, protože za poslední tři roky jsem vyzkoušela spoustu brigád, ale do McDonald's jsem se vždycky ráda vrátila.“

 

Stanislav Jahn – 2. ročník Právnické fakulty UP v oboru Právo

„Práce v McDonald's mi do života přinesla opravdu spoustu nového. Všichni známe stereotypy spojované s touto brigádou, ale jako přivýdělek pro studenta je ideální. Musím především zdůraznit to, že se mi vždy ve všem přizpůsobí, mohu si organizovat hodiny, jakkoliv chci, a práce je to zábavná, rychle utíká. Opravdu jsem potkal spoustu přátel a toto zaměstnání si užívám, mohu ji každému studentovi vřele doporučit.“

Text: Lucie Koutná

© 2012 karkulin.net