Menu

anigif

A+ A A-

Pačes na brigádě

 Nedávno si pan profesor Lubomír Machala zastýskal nad tím, že studenti tráví příliš mnoho času na brigádách místo toho, aby se věnovali studiu. Problém je v tom, že studentský život není finančně jednoduchý a ne vždy jsou rodiče, co se týče peněz, štědří. V takových případech je student odkázán na příjem z brigády. Já takovou jednu fajn brigádu našla v hospodě, ve které pracuji rok a půl. A kupodivu mě to stále baví.

Pracuji v netradičním zařízení Nový Svět v centru Zlína, ve kterém si program tvoří sami hosté. Hospoda se hlásí ke společenské odpovědnosti a podporuje vztah k přírodě. V praxi to vypadá tak, že používáme výhradně ekologické čisticí prostředky, třídíme odpad, pěstujeme si vlastní bylinky či neplýtváme vodou. Nenajdete u nás Pepsi nebo Coca-Colu, ale českou Koli Kolu, čímž se snažíme podporovat lokální ekonomiku. Dbáme také o zdraví našich zákazníků, proto máme v nabídce mladý ječmen, který slouží jako prevence proti různým nemocem. Dále jsme přestali používat bílý cukr a nahradili ho třtinovým. Je toho opravdu spousta.

 

Ačkoliv práce v podobném podniku není lehká a vyžaduje nutnou dávku zodpovědnosti, rozhodně se člověk nemusí obávat stereotypu a může využít svou tvořivost. Naučí se skrze psychologické hry se zákazníky asertivitě a stane se diplomatem při řešení opileckých sporů několika podroušených filozofů.

 

Můj pracovní den začíná příchodem do Světa ve dvě hodiny odpoledne. Uklidím, přeberu pivo, zapnu kompresor, aby mělo pivo správnou teplotu, bombu, zkontroluji její tlak a udělám spoustu dalších nezbytných maličkostí. Otvíračka je ve tři, přičemž nejvíce zákazníků přichází kolem sedmé až osmé hodiny. Na směně jsou vždy dva lidé a mnohdy je opravdu náročné zvládnout v nevelké sestavě přeplněnou hospodu. Zákazníci jsou různí, mají mnoho nároků a často si myslí, že vše zvládnou lépe než vy. Ano, slyšela jsem tisíce teoretiků a pivních expertů, kteří vědí, jak nejlépe se točí pivo. Ne, nemůžu je nechat natočit si pivo samotné, pokud u sebe nemají potravinářský průkaz. Navíc opravdu neexistuje jeden zaručený způsob, jak se pivo správně točí, existuje více druhů píp a jsou různé pivovary, které si sami určují, jak má být jejich pivo správně natočené. U nás hospodě máme na čepu Poličku 11°, polotmavého Rohozce 11° a Poutníka 12°.

 

Jak tedy správně točíme pivo u nás? Je důležité, aby byly sklenice čisté, pokud tomu tak je, při pití piva vidí zákazník kroužky od pěny na sklenici. Před čepováním musí být sklenice vždy namočená. Pivo čepujeme na dvakrát po skle v úhlu 45 stupňů, díky tomu má vysokou bílou čepici. Kohout musí být ponořený tak, aby se pod pěnu doplňovalo pivo a zabránilo se oxidaci. Samozřejmě je mnoho dalších faktorů, které ovlivňují chuť piva, například se musí pípa pravidelně čistit. Zkrátka je to složitá alchymie, do které postupně pronikám.

 

A jaké jsou výhody práce v hospodě? Rozhodně poznávání zajímavých lidí. Díky Novému Světu mám novou kadeřnici a kamarádku v jedné osobě. Kámoše, který mi levně spraví kolo, a taky se bavím s provozovatelem Vodafone prodejen, který mi zařídil super výhodný tarif. A všechno to jsou fajn lidi, které bych na ulici sama neoslovila. Jak je to s platem? Nástupní plat je 65 korun na hodinu s tím, že se postupně navyšuje podle toho, jak dobří a spolehliví jste a jak dlouho v hospodě pracujete.

 

Brigáda v hospodě má samozřejmě i své nevýhody a tou je například práce do dvou nebo tří hodin do rána. Při této dlouhé pracovní směně na mě kolem jedenácti hodin přichází pravidelná únava, se kterou bojuji různě. Někdy pomáhá káva, jindy se člověk musí přemoct. Po roce a půl jsem si na tohle prostě zvykla, stejně tak na bolest nohou, kterou již nepociťuji. Člověk musí počítat s tím, že v práci nachodí několik kilometrů, bude muset zvedat těžké bečky s pivem a občas vezme do ruky nářadí, aby něco spravil.  Naštěstí jsem spíše noční tvor a raději budu ponocovat než brzo ráno vstávat. Na konci směny mě znovu čeká rychlý úklid hospody, vynesení odpadků, vypnutí všeho potřebného, zakódování hospody a můžu se jít domů vyspat, protože druhý den se musím učit, abych splatila svůj dluh vůči škole.

 

Text a foto: Gabriela Vaňharová

 

Anketa: Proč jste se rozhodli při studiu pracovat? A proč jste zvolili právě práci v Novém světě?

Kateřina Pencová, studentka dějin umění na Karlově univerzitě

„Nejvíce mě baví právě ti lidi, navíc mi práce nikdy nepřišla stereotypní. Dáš se do řeči se spoustou zajímavých lidí, můžeš sehnat dobré kontakty a celkově navazování konverzace je v hospodě jednodušší. Když má někdo tvořící ambice, je to ideální prostředí, kde se seznámit s lidmi, co s tebou utvoří kapelu či nějaký spolek. Ať už se jedná o různé ‚pseudointelektuály‘ či opravdu kvalitní lidi, tak mě to zkrátka bavilo i jen tak všechno z dálky pozorovat. Je to prostě práce, kde hned vidíš smysl. Obsloužíš zákazníka, ten si pochutná na Poličce, zaplatí ti. Spokojenost projeví dýškem a šťastně odejde.“

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2