Menu

anigif

A+ A A-

Šňupněte si zeměplošského humoru

paces-05-2012-14Sir Terry Pratchett nenechává své fanoušky na novou knihu nikdy dlouho čekat. Fantasy sérií Úžasná Zeměplocha, která vypráví o plochém světě, jenž se řítí vesmírem na hřbetě obří želvy a čtyř slonů, vytrvale zásobuje regály knihkupectví už od roku 1983. Zatím poslední kniha série s názvem Šňupec má pořadové číslo 34.  
Tentokrát sledujeme příběh Sira Samuela Elánia, který je po zásluze jednou z nejoblíbenějších a nejvděčnějších Pratchettových postav vůbec. Někdejší opilec a řadový policista z Ankh-morporské Hlídky se díky sňatku s Lady Sibylou Berankinovou stal policejním velitelem, oblíbencem městského vládce Vetinariho, vzorným otcem a milujícím manželem. Právě ta poslední věc ho ovšem dostane do problémů, protože je Sibylou donucen vzít si volno, odložit odznak a strávit dovolenou ve venkovském sídle. Elánius je ale dítě ulice. Venkov ho nudí a navíc příliš nesouhlasí s existencí stromů.
Hlavním motem knihy by mohlo být rčení, že nic není, jak se na první pohled zdá. Venkovská idylka rozhodně není tak bezchybná a nemá, naštěstí pro Elánia, dlouhého trvání. Jak sám říká: „Kde jsou policajti, tam je zločin!“ Než se naděje, ocitne se uprostřed vyšetřování mnohem závažnějších provinění, než je pouhé pašování tabáku, a dokonce je sám obviněn z vraždy místního kováře. Sam je policista každým coulem, má pevné morální zásady a nikdy by nedopustil, aby záhady, které se kolem něj nabalují, zůstaly nevyřešeny. Přitom se ovšem nezapomíná vracet domů včas na odpolední čaj, jak slíbil své drahé choti.
Série zeměplošských knih o Hlídce byla vždy převážně detektivního rázu, v novince je ale odklon od fantasy ještě mnohem výraznější. Nebýt rasy skřetů (na kterých je demonstrován lidský odpor k odlišnosti), mohl by se příběh klidně odehrávat na anglickém venkově. Nejpozději v knize Noční hlídka začala u Pratchetta hrát velkou roli také filozofická rovina, do jeho příběhů se vloudila melancholie a mnohdy také palčivá témata současné společnosti. Typický britský humor ovšem zůstává přítomen v hojné míře, v novince pobaví především Elániův ironický pohled na věci kolem něj („Byly to primitivní zbraně, jistě, ale pazourková sekera nepotřebuje vysokoškolský titul na to, aby vám rozbila hlavu.“) a půvabná práce s jazykem, kterou dokázal zkušeně přenést do češtiny autorův dvorní překladatel Jan Kantůrek („Elánius mlčel, až ticho otěhotnělo.“).
Tvorba Terryho Pratchetta v poslední době zvážněla, především v tematické rovině. Jeho snaha o sdělení společenského problému však rozhodně není na úkor příběhovosti a vtipu, což byly vždy hlavní stavební kameny jeho děl. Naopak, Šňupec je čtivá a napínavá kniha, která vás nenásilnou formou donutí zamyslet se nad rasovou nesnášenlivostí, nabídne akční vyšetřování zločinů, sdělí vám několik velmi poučných informací o nepřeberných typech zvířecího trusu a nepochybně pobaví svým originálním humorem. Knihu není radno číst na veřejnosti, za hlasitý smích se vám zaručeně dostane mnoha podezřívavých pohledů.
Terry Pratchett: Šňupec. Talpress, Praha 2012, 507 s.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2