Menu

anigif

A+ A A-

Labutí jezero se vrací na olomoucká prkna

foto: archiv Moravského divadla Olomouc foto: archiv Moravského divadla Olomouc

Labutí jezero zná i člověk, který jinak o baletu neví nic. Moravské divadlo v Olomouci uvede premiéru Labutího jezera od Petra Iljiče Čajkovského 2. listopadu od 19 hodin, na druhou premiéru se mohou diváci těšit o den později ve stejný čas. V současném repertoáru baletního souboru Moravského divadla Olomouc půjde již o druhou klasiku od P.I. Čajkovského, už rok se velké divácké úspěšnosti těší pohádkový balet Louskáček. U příležitosti premiéry Labutího jezera Pačes požádal o rozhovor režiséra představení Roberta Balogha.

Co Vás přimělo k nápadu vrátit do Moravského divadla klasiku světového baletu Labutí jezero?
Labutí jezero je též nazýváno baletem baletů nebo královnou baletu. Tento balet klade na tanečníky vysoké technické i výrazové nároky. V Moravském divadle máme v současnosti mezinárodní mladý a perspektivní baletní soubor a hlavní představitele na velmi vysoké úrovni. Hlavně mám nyní v souboru tu správnou labuť.
Platí stále, že hrát bílou nebo černou labuť je snem každé baleríny nebo jde pouze o klišé?
Samozřejmě to stále platí. Zvládnout zahrát roli bílé nebo černé labutě na špičkové technické a výrazové úrovni je snem každé baleríny, ale jen málokteré z nich se tento sen vyplní.
Již před dvěma lety jste v Moravském divadle režíroval pohádkový balet Louskáček, taktéž od P. I. Čajskovského. Očekáváte u olomouckých diváků podobný nebo větší úspěch i s Labutím jezerem?
Klasické balety miluje publikum snad na celým světě, Olomouc není výjimkou. Mít ve svém repertoáru některý z baletů P. I. Čajkovského (Louskáčka, Labutí jezero atd.) patří k profesionálnímu baletnímu souboru, ale je třeba na to mít dostatečný potenciál sólistů i ostatních tanečníků.
Jak obecně hodnotíte olomoucké publikum?
Olomoucké diváky mám moc rád. Většina lidí je hodnotí jako konzervativní, ale já vím, že milují klasiku. Vždy se mi povedlo si najít cestu do jejich srdcí.
Viděl jste americký film Černá labuť v hlavní roli s Natalií Portman?
Ano, viděl.
Jaký je Váš názor na něj?
Tvůrcům filmu se povedlo na slušné úrovni popsat atmosféru, která doprovází studium Labutího jezera. Film zrcadlí, co obnáší tuto roli zvládnout a jak je obtížná i krásná pro hlavní tanečnici. Role je úzce propojena se soukromým životem, pro baletku se stává jedinečným životním cílem, kterého chce každá dosáhnout. Tento film divákům dává jedinečnou možnost nahlédnout do života tanečních umělců.
Myslíte si, že tento film ovlivnil veřejnost, aby si zašla do divadla na klasicky ztvárněné Labutí jezero, aby poznala pravý příběh?
Tento film je dobrou „reklamou“ pro balet, protože oslovuje především mladé lidi, kterých již do divadel mnoho nechodí. Střední a starší generaci asi tolik neosloví, ale starší generace znají divadelní svět i bez takovéhle reklamy.
Je tedy tento film podle Vás určen především mladým lidem, aby si našli cestu k divadlu?
Nejen mladým, ale všem, kteří mají rádi krásné pohádkové příběhy, krásnou světovou hudbu a také umělecké filmy.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2