Menu

anigif

A+ A A-

Popusť uzdu fantazii, předveď svoji poezii

Slam, slammeři a Kladivo huby. Komu tyto pojmy nic neříkají, v Olomouci nestuduje. Už je to deset let od prvního českého klání v performativní poezii, které se konalo právě v Olomouci. Mladí i starší, zkušení i nováčci dostali tři minuty, mikrofon, pódium a bystré kritiky v publiku. Někteří improvizovali na místě, jiní přednesli svou předem připravenou báseň a dohromady započali v Čechách nový fenomén – způsob přednesu poezie, který byl inovativní a navíc tolik divácky oblíbený – slam poetry.

Během posledních měsíců je o slamu hodně slyšet. A Olomouc je kolébkou slam poetry, tedy specifického přednesu poezie, který v sobě pokaždé kloubí něco jiného – improvizaci, obdivuhodnou hru s jazykem, někdy i tělem, hudbu či divadlo. Každý rok se ve slamování soutěží. V deseti městech se koná regionální kolo, ze kterého vítěz postupuje do finále na brněnské Flédě a bojuje o třicet tisíc korun. S ohledem na velikost „regionů“ postupovali vždy z Prahy tři finalisté, letos však přišel nečekaný zvrat – Olomouc, jako „rodiště“ úspěšných slammerů, získala dvě postupová místa. Není divu, třikrát po sobě ve finále zvítězili performeři úzce spojení s Olomoucí – dva vítězové místního kola (Jakub Foll a Jan Jílek) a naposledy i místní odchovanec Martin Filippi (nominovaný však z Plzně). Regionální kola se odehrávají vždy na podzim, mimo to se organizují různé exhibice (např. Kladivo huby konané v Divadle hudby). 22. března můžete okusit slamování na Konviktu v rámci studentské psychologické konference, v dubnu na již tradiční Slamastyce v Ponorce nebo v Hoblině (letní kino), kde se pravidelně koná Klub slam poetry.
A jak takové soutěžení vypadá? Slammeři (performeři) mají během tří minut přednést na pódiu svou báseň bez jakýchkoli rekvizit (v tom je slam poetry rozdílná od stand-upů). Vzápětí je náhodně vybraní porotci z publika ohodnotí na škále 01 až 10 bodů. Po prvním vystoupení všech soutěžících se jejich pořadí přehodí (kdo končil první část kola, zahajuje druhou) a k dispozici jsou další tři minuty, ve kterých mohou přijít opět s něčím novým, nebo třeba reagovat na své soupeře. Pokud vystupující překročí časový limit, je penalizován – jak, to rozhodne organizátor kola. Začíná se ovšem přitvrzovat. Slammeři mají k dobru přidaných deset vteřin, které zohledňují možné přerušení vystoupení bouřlivým potleskem. Za každou vteřinu navrch se ale začíná strhávat bod dolů. Nemusí se to zdát, ale je to zásadní. Někdy je soutěž tak vyostřená, že o vítězi rozhoduje právě jeden nebo dva body. Na toto omezení se dá nahlížet různě, jak ostatně líčí své zkušenosti Martin Filippi, čerstvý vítěz celorepublikového klání: „Neměl jsem s vystupováním na jevišti žádné zkušenosti, a proto pro mě byl časový limit často vysvobozením. Teď už jsem se naučil užívat si to a naopak bych občas měl rád času víc.“ Kromě původnosti textu, který slammer přednáší, žádná další složitá pravidla neexistují.

Česká slam poetry není jen improvizace

Někteří performeři své básně čtou, jiní ze sebe chrlí slova a rýmují nebo třeba i krátce zazpívají. Pro českou slam poetry je příznačná improvizace. Robert „Bob“ Hýsek, organizátor olomouckých slamových akcí, věští, že se prosadí kombinace připravovaného a improvizovaného. „Báseň nemůže být ani přihlouple prvoplánová, ani nesrozumitelně spletitá, je potřeba ji odlehčit interakcí s publikem, ukázat, že dokážu být vtipný a poetický tady a teď,“ dodává. Hýsek vede na UP kurz slam poetry, ve kterém začínaly některé současné objevy slamové scény jako Pavel Gončarov, Vojta Konečný či zmiňovaný Martin Filippi. „Se slamem jsem začal u Boba. Moje první vystoupení bylo v Ponorce, kde do mého projevu řvala nějaká opilá babička. Druhé pak v rámci Majálesu. Obě jsem vyhrál a zároveň tak splnil zápočet do školy,“ popisuje své začátky Filippi. Hýsek také prozrazuje, že na svých studentech po absolvování vystoupení vidí, jak jsou sebevědomější, překonávají hranice a získávají uznání svého okolí.
Dozajista to chce pořádný kus odvahy vkráčet na pódium, působit přirozeně, ladně, přitom všem zavtipkovat, rozesmát či překvapit publikum. Stejně jako nelze striktně definovat, co je slam poetry, nemůžeme ani přesně říct, jak úspěšně slamovat. Vše je zkrátka otázka okamžiku, atmosféry, publika, a tedy i poroty nebo pořadí soutěžících. Chce to špetku daru od přírody, ale naučit se dá vše. „Adepti slamu se někdy ptají, jakou báseň by měli udělat, aby se zavděčili publiku. Jenže takových vlezlých vykuků tam bude pokaždé habaděj a diváci faleš odhalí. Vždy je lepší soustředit se na to svoje, každý jsme z hlediska vesmíru nesmírně legrační a máme unikátní úhel pohledu,“ říká Hýsek, který dobře zná začátky slammerů. Většina soutěžících se pak shoduje na tom, že nejdůležitější je užívat si to a nehonit se za výhrou, pak je totiž téměř jisté, že si to bude užívat i publikum.
Slam poetry ale samozřejmě není „český vynález“. Přišla k nám ze Spojených států, kde se formovala již v 80. letech. V zahraničí nezřídka představuje živou platformu pro básníky i prozaiky, zatímco v Čechách se slammeři ve svém běžném životě obvykle literatuře nevěnují. Několik „klasických“ básníků si slamem sice prošlo (např. Marian Palla či Jaromír Typlt), ale nikdo z nich u něj nevydržel. První soutěž ve slamu se datuje do roku 2003, kdy byla součástí programu olomouckého festivalu Poezie bez hranic.
O slam poetry se dá psát do nekonečna, ale nejlepší je vidět ji na živo. Je to fenomén dnešní doby, přitáhl mnoho lidí k literárním hrátkám a poezii, přinesl nový pestrý pohled na svět a dozajista sbližuje lidi. Kouzlo slamu by mohla na závěr vystihnout slova Roberta Hýska: „Dnešní kultura nás ohlupuje svou vizuálností a ve slamování vidím příležitost, jak slovům navrátit váhu, šťavnatost, tvar. Líbí se mi, když po večerním klání cestou domů slamujeme, rapujeme, rýmujeme. Obživne nám jazyk.“

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2