Menu

anigif

A+ A A-

Přidej se a šlapej taky

foto: archiv Auto*Matu foto: archiv Auto*Matu

Olomouc není plná jen studentů, ale také cyklistů. Není se čemu divit, jsou tu ideální podmínky pro nenáročnou cyklistiku. Srdce Hané má ve svém blízkém okolí téměř samé roviny. Ale i samo město má potenciál k tomu být stejně „trendové“ jako jiné západní evropské metropole, kde lidé čím dál častěji nahrazují automobilovou dopravu tou cyklistickou. Jízda na kole už pro ně není sportem, ale spíše životním stylem. V květnu budou mít Olomoučané příležitost ukázat, že žijí a smýšlejí stejně moderně. I sem totiž zavítá kampaň Do práce na kole.

„Tuto akci rozjel pražský Auto*Mat s tím, že by to mohla být zajímavá forma kampaně. Měla by přesvědčovat firmy, aby podporovaly svoje zaměstnance v pravidelném dojíždění do práce na kole. Chceme je motivovat a probudit v nich soutěživost,“ přibližuje kampaň olomoucký koordinátor Pavel Bednařík ze sdružení Kolomouc. Cílem je přetvořit každodenní cestu do práce na zážitek, o kterém si zaměstnanci vyprávějí. Navíc získávají dobrý pocit z toho, že přispívají ke zvyšování kvality života ve městě, a tím i ke zlepšování podmínek pro městskou cyklistiku. Kampaně se účastní týmy, které musí během května absolvovat na kole alespoň 66 procent cest do práce a zpět. Natočí o tom krátké video, ve kterém mimo jiné ukážou, že je jejich šéf opravdu podporuje. Firmy mohou vyhrát titul Cyklozaměstnavatel roku, dále je možné soutěžit o hodnotné ceny v kategorii Nejkreativnější tým nebo Nejlepší návrh cykloopatření pro dané město. „Do práce na kole je chytlavá kampaň. V Praze se koná třetím rokem a rychle se šíří. Loni se do ní zapojila čtyři města, letos už jich bude jedenáct,“ říká Bednařík s tím, že se k akci mohou připojit i studenti. Jejich formálním zaměstnavatelem bude fakulta, na které studují.
Při cestování na kole oproti autu nebo městské hromadné dopravě šetříme jak peníze a čas, tak životní prostředí, a ještě trénujeme svou fyzičku. „Sportovci jsou odmala tesaní pro život trochu lépe než spousta jiných lidí. Víc také vydrží, odvádějí lepší výkony a v zimě nejsou tolik nemocní,“ tvrdí Martin Černohorský, Cyklozaměstnavatel roku 2011. Další výhodu kampaně popisuje Jiří Tůma z vítězné firmy loňského roku: „Myslíme si, že jakákoliv společná aktivita vede ke zlepšování vzájemných vztahů na pracovišti, a to je také důvod, proč nejen Do práce na kole vítáme a propagujeme.“ Firmy své zaměstnance podporují různě. Ty, které vyhrály v předchozích letech, vybudovaly příjemné zázemí s garáží a stojany pro kola, s šatnami a sprchami.
Pro soutěžení v rámci kampaně je nutné zaregistrovat se v průběhu dubna a za malý registrační poplatek získáte tričko a samolepky pro další propagaci akce. Ta bude v Olomouci oficiálně odstartována 1. května na Horním náměstí v rámci Ekologických dnů. „Akce probíhá po celý květen a vyvrcholí Velkou olomouckou cyklojízdou 25. května. Plánujeme také anketu o největší cyklo-dopravní absurditu. Pro účastníky kampaně budou ale připravené i další kulturní akce a překvapení,“ láká Bednařík. Jeho občanské sdružení Kolomouc rozšiřuje aktivity místního komunitního Bajkazylu. Nápad vytvořit netypický cykloservis s půjčovnou zrenovovaných starých kol se však zrodil v Praze. „Určitě nás inspiroval pražský Bajkazyl, ale také jsme měli pocit, že tu chybí nízkoprahový cykloservis, kde se nikdo nebude pozastavovat nad tím, když přinesete na opravu staré kolo,“ dodává Pavel Bednařík. Bajkazyl chce vedle svých obchodních záměrů také získat pozornost radních a prosazovat změny v dosud špatně vybudované infrastruktuře pro cyklisty v Olomouci. I proto se zapojil do kampaně Do práce na kole. Olomoucká pobočka Bajkazylu byla otevřena během loňského října na Wurmově 7. Zdejší budova bývalé Katedry žurnalistiky byla jejím správcem, Metropolitní kapitulou, nabídnuta za rozumný nájem i dalším různorodým neziskovým organizacím a občanským subjektům. Vedle Bajkazylu tam tedy najdete třeba Divadlo na cucky, Maltézskou pomoc, Poradnu pro ženy a dívky či M.O.S.T. – sdružení pro pomoc Tibetu.
Kampaně Do práce na kole s mottem „Šlapej taky!“ se zúčastní rovněž někteří olomoučtí radní, děkani fakult Univerzity Palackého a učitelé. Akci by pak mohla podpořit i plánovaná spolupráce Filozofické fakulty s Bajkazylem. Fakulta se nabídla zakoupit v Bajkazylu několik kol pro své studenty, kteří by si je na Wurmově 7 mohli za výhodnou cenu půjčovat – a třeba se i účastnit kampaně.

www.dopracenakole.net
www.bajkazylolomouc.cz
Děkujeme Bajkazylu za půjčení kol pro focení na titulní stranu.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2