Menu

anigif

A+ A A-

Do Loštic za tvarůžky. Mají je i v cukrárně

Do Loštic za tvarůžky.  Mají je i v cukrárně foto: Karolína Suchá

Nejtypičtější jídlo z Olomoucka zná každý. A kde jinde bychom tvarůžky měly ochutnat než v Lošticích, jediném místě na světě, kde se tato pochutina vyrábí.

Z Olomouce je nejvýhodnější vydat se do Loštic vlakem směr Zábřeh na Moravě a v Moravičanech přestoupit na autobus, který vás do deseti minut doveze ke kýženému cíli.
Na loštickém náměstí objevíte podnikovou prodejnu, která je prostorná a moderně zařízená, vůbec se nepodobá zašlému, malému krámku z minulých dob. Milé prodavačky se brzy po vstupu zákazníků ptají na jejich přání a velmi ochotně poradí. Výběr je opravdu veliký, proto s rozhodnutím není radno spěchat. Podle prodavaček si zákazníci oblíbili téměř půlkilogramová balení tvarůžků různých příchutí, dále Čtyřlístek (čtyři kolečka ochucená různými druhy koření) a Pusinky z Loštic (kousky se směsí koření).
Podle naší zkušenosti byl vynikající tavený tvarůžkový sýr s uzeným masem a zeleným pepřem a Pusinky. Bohužel nepochválíme Sváteční tyčinky, které měly ještě pár dní zrát.
Turistů přijíždí do Loštic mnoho, dokonce i z ciziny. „Jezdí k nám lidé odevšad. Nejvzdálenější tu byli až z Japonska,“ řekla prodavačka Jarmila Gerlichová. Stálých zákazníků mají také dost. „Tvarůžky se jen tak přejíst nejde,“ dodala s úsměvem Lenka Zedníčková.
Naproti přes silnici se nachází vyhlášená restaurace U Coufalů, kde jsme vyzkoušely první automat na tvarůžky na světě. Ten je možné použít v době, kdy je prodejna zavřená.
Pokud kousek popojdete, narazíte na výrobnu tvarůžků a na muzeum. Zde pozor – chcete-li se podívat dovnitř, budete potřebovat alespoň osmičlennou skupinu a je nutné objednat se předem. Avšak během letních prázdnin je muzeum otevřeno denně s pravidelnými prohlídkami a dozvíte se vše o výrobě tvarůžků i o historii tvarůžkárny.
Sladká nebo slaná?
Podle cedule najdete o sto padesát kroků dále Tvarůžkovou cukrárnu. Ze stálé nabídky si lze objednat tvarůžkový šáteček, dortík, vdolek, koláček, roládu nebo lokši. Pokud jste se vylekali, co to je za výmysl, nebojte. Zákusky jsou slané, většinou vyrobené z listového těsta a tvarůžkového krému. Vdolky a koláčky jsou zdobené švestkovými povidly a shodly jsme se na tom, že kombinace sladké a slané chuti je jednoduše geniální. Pokud můžeme doporučit, nedávejte si více než dva kousky; zákusky jsou opravdu vynikající, ale také syté a slaná chuť je opravdu výrazná. Jediná výtka nás napadla snad jen u dortíku s vlašskými ořechy, které se zdály trochu staré.
Cestou na autobusovou zastávku s plnou náručí nakoupených voňavých dobrot nám místní obyvatelé přáli dobrou chuť. Je asi pravda, že pivo, které měli oni v rukou, by se k tvarůžkovým zákuskům hodilo víc než náš čaj. Poučení pro příště.

V Tvarůžkové cukrárně pečou tvarůžkové moučníky už tři roky a kromě mnoha certifikátů sklízí spoustu úspěchů na potravinářských soutěžích. Pochutnáte si u nich ale také na tvarůžkovém hamburgeru, tataráku nebo bramboráčku. Fantazii se prostě meze nekladou. Více na www.tvaruzkovacukrarna.cz.

Jak se vyrábí

Olomoucké tvarůžky jsou přírodní měkký sýr s jemně pikantní chutí a nezaměnitelnou vůní. Vyrábí se z netučného tvarohu z kravského pasterizovaného mléka bez jakékoli chemické přísady. Tvaroh s přidanou kuchyňskou solí se nakrátko ukládá do zásobníků bez přístupu vzduchu. Poté se hmota smíchá se zracími složkami. Připravená směs se formuje do tvarů kotoučků, kroužků, tyčinek nebo nepravidelných kousků a uloží se do zrací místnosti, kde se nechá na povrchu prozrát. Po omytí se na povrchu vytvoří podmínky pro bakterie, které vytvoří zlatožlutý maz, čímž tvarůžky dostanou svou typickou chuť, vůni a barvu.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2