Menu

anigif

A+ A A-

Za vůní kávy do čtyř nových podniků

foto: Radka Kučerová foto: Radka Kučerová

Kam zajít mezi přednáškami na příjemné posezení, kávu a něco dobrého k zakousnutí? Byly doby, kdy se v Olomouci kavárny hledaly jen ztěžka. Po době temna nastal přímo kavárenský boom a teď člověk neví, do které zajít dřív. Což je tedy lepší varianta než zoufale bloudit Olomoucí a nenajít žádné sympatické místo k návštěvě. Čtveřice kaváren, které byly otevřeny v posledních pár měsících, bojuje v tomto článku o vaši přízeň. Zaslouží si vaši návštěvu? Dostanete ke kafi sušenku? Nebo vás nechají zaplatit navíc i smetanu? Budete se zde cítit příjemně nebo se budete snažit rychle dopít a vypadnout?

Ulice Ostružnická, která se nachází v blízkosti Horního náměstí, je kavárnami přímo napěchovaná. Na přibližně stometrovém úseku jsou čtyři lákadla - Kafe Kodó, Wavelet, Café La Fée a Henri Café. Jelikož je ovšem kritériem „novost“ kavárny, budeme se zabývat pouze Wavelet a Henri café. Opustíme-li pak ulici Ostružnickou, zajímavé jsou kavárny Jazz Fresh Café a Caffé Dolce Vita.

Milou kavárnu kazí jen dotaz na smetanu

Henri Café překvapí minimalistickým a minimálním interiérem. Opravdu maličká kavárna je provedena ve dřevě a designu, jenž nezastarává. Tabulová stěna vám sdělí nabídku, ale nápojového lístku už se nedočkáte (sedíte-li dál musíte při každé objednávce vyzvídat na servírce). Ale naštěstí se opravdu nemusíte bát, že by si vás obsluha nevšimla. Ceny mají studentsky příznivé a jako specialitu nabízejí domácí mošt (jablko, hruška, rybíz), který podávají i ohřátý. V nabídce je i drobné občerstvení jako jablečný závin, banán v čokoládě nebo croissant. Hlavním lákadlem kavárny je káva ze stejnojmenné pražírny, která funguje v Olomouci Holicích již od roku 1991. O zde prodávanou balenou kávu je velký zájem. Poprvé otevřeno měla kavárna těsně před Vánoci 2012. Její specialitou je, že má každý týden v nabídce jiný bonusový druh kávy (ke stálé nabídce). Co nepotěší je dotaz servírky při placení – „A smetánka ke kávě byla?“. V případě kladné odpovědi očekávejte účtenku o pár korun vyšší. Nemělo by být samozřejmostí, že pokud je ke kávě servírována smetánka, cena je již započtena v celkové sumě?

Široký výběr a luxus za odpovídající ceny

Moderní kavárna Wavelet Café byla otevřena v listopadu 2012 a překvapí svojí mnohostranností. V nabídce mají zákusky (nečekejte jich ale tolik jako v cukrárně), palačinky, tousty, ciabatty apod. Vždy jeden z nabízených zákusků je bezlepkový. Můžete si zde dát i alkoholický míchaný drink nebo lahvové pivo. Káva je servírována automaticky se smetanou, sušenkou, vodou a dvěmi druhy cukru, což není všude samozřejmostí. Je vyzdobena vkusnými dekoracemi a vymalována v nerušivých odstínech hnědé. Je sice prostorově řešena jako dlouhá „nudle“, ale míst k sezení je opravdu dost. Vybrat si můžete mezi stolečky v „open space“, boxy nebo křesílky. Když dojdete na úplný konec, najdete malinkou šatnu a polici s knihami. V kavárně je možné připojit se zdarma k WI-FI. Obsluha se vám věnuje „tak akorát“, je poblíž, když vám dojde káva, ale neobtěžuje vás během hovoru. Jde o luxusní kavárnu, kam se nemusíte stydět vzít rodiče na návštěvě nebo svoji drahou polovičku na rande. Ovšem ceny tomu odpovídají.

Children friendly a přesto do noci otevřeno

Kavárna Jazz Fresh Café je součástí Jazz Tibet Clubu už od července 2012. Kavárna je stejně jako klub nekuřácká a „children friendly“ (což někteří mohou považovat za výhodu a někteří naopak). Interiér je sympaticky barevný, zdi i nábytek zdobí logo podniku, za zmínku stojí vkusně vyvedené dřevěné stolky. Nabídka uspokojí i hladové zákazníky, nabízejí čerstvé rozpečené sendviče, tousty, dorty, muffiny. Obsluha se o vás zajímá a nenechá vás ani chvilku „nasuchu“. V kavárně jsou pouze čtyři stolečky, takže servírka má skutečně přehled. Káva je fair trade a je z české pražírny výběrové kávy Doubleshot. Kdo v kavárně čeká na přátele, může využít nabídku časopisů. Jediné, co by se dalo vytknout, je sociální zázemí – toaleta je tady pouze jedna (tudíž společná), a ač se vyvedla opravdu hezky, tak působí trochu stísněným dojmem. Asi jako když musíte navštívit toi toi. Otevřeno přes týden mají do překvapivých 22 hodin.

Nenápadný podnik s dobrým jídlem

Z nově otevřených kaváren je svou polohou nejblíže k Filozofické, ale také třeba k Pedagogické fakultě nekuřácký podnik Caffé Dolce Vita v ulici 1. máje, prakticky hned pod Zbrojnicí. Všechny výše jmenované kavárny zaujmou již zvenku. Kolem Caffé Dolce Vita lze ale projít bez povšimnutí. Z hlediska marketingu špatná propagace ale může někomu vyhovovat – podnik se od začátku jeví jako nevtíravý, klidný a stranou, ačkoli je na rušné hlavní ulici. Kavárně dominuje velký bar a chladící pult s lákavými zákusky a dalším občerstvením. Prostor je rozdělen na dvě části, obě poskytují pohodlné posezení buď s pohovkami, nebo s moderními designovými židlemi. Právě druhá jmenovaná část působí méně soukromě, stolky stojí blízko u sebe a některé jsou přímo ve výloze. Moderní háv kavárny se promítá i v její nabídce – na výběr máme mnoho druhů kávy, ale i mléčné koktejly, aperitivy, vína či točené pivo. Do Caffé Dolce Vita se vyplatí zajít nejen na drink, ale i na jídlo. V jídelním lístku najdete různorodé snídaňové menu (jogurt s müsli, míchaná vejce), toasty, saláty, palačinky, a jak jsme již avizovali, i působivé dezerty. Ačkoli kolem proudí davy lidí a projíždí každou chvíli tramvaje, kavárna poskytuje klidné a příjemné místo třeba pro konzultace s učiteli.
Všechny tyto kavárny jsou nové, originální a ambiciózní. Vaří v nich dobrou kávu a nabídnou něco na zub. Někde jsou ceny pro studenty příznivější než jinde. Která bude vašemu srdci nejbližší, uvidíte, až když je vyzkoušíte.

text: Renata Hrubá, Lenka Mráziková

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2