Menu

anigif

A+ A A-

Lidé slyší na „Made in Olomouc region“

foto: Radka Kučerová foto: Radka Kučerová

Farmářské trhy jsou trendem posledních let a každé krajské město alespoň jeden takový má. Lidé vítají regionální potraviny a neodradí je ani vyšší cena, i když to nemusí být pravidlem. Někdy jsou ceny stejné jako v běžných supermarketech, kde ale nemají třeba ručně vyráběné mléčné výrobky či zeleninu, která vyrostla jen pár kilometrů za Olomoucí. Různorodá stálá nabídka trhů je také pokaždé rozšířena o sezónní novinky. Trhovci se nenechají zastrašit ani deštivým počasím a každý týden se vrací do svých stánků na Horní náměstí.

Sezóna v Olomouci začala po zimě na konci března, trhy se konají každou první a poslední sobotu, mezitím v pátky, a to vždy od 8 do 13 hodin. Trhovci nabízí čerstvé maso a ryby, domácí uzeniny, zeleninu, ovoce, sýry, jogurty, pečivo, koření, sazenice, ale i proutěné košíky, malované ptačí budky či knihy z antikvariátu. Nabídka je různorodá a pokaždé trochu jiná. Jednoduše se prodává zrovna to, co je, co roste, co zraje, co se vyudí. Většinu trhovců tvoří malí farmáři a prodejci, kteří jinde ani neprodávají. „Naše zahradnictví sídlí mimo Olomouc, ale prodejnu tam nemáme, objíždíme pouze trhy. Přesto se nám to vyplatí. Právě teď z jara mají lidé zájem o bylinky. Čerstvé jsou lepší, mnohem aromatičtější,“ říká výřečná prodejkyně ze zahradnictví Astra. Nakupujícím trpělivě vysvětluje, kterou bylinku jak pěstovat a používat. Její stánek voní nejen bazalkou, tymiánem či rozmarýnem, ale také narcisy, tulipány či petúniemi. „Nejvíce mě zaujaly bylinky, které si chci určitě koupit, sazenice květin a pak příležitostně nějaké chuťovky. Na trhy se ale často chodím jen dívat,“ potvrzuje zájem o nabídku zahradnictví paní Hana Novotná.
Co se chuťovek týče, na trzích je spousta zajímavostí. Ve stánku s čerstvým masem lze ochutnat jehněčí klobásky, opodál okusit ručně vyráběný kravský či kozí sýr, mošt, kváskový chléb a chybět nemůžou ani tvarůžkové speciality. „Nabízíme tvarůžky v nové podobě. Lidé jsou zatím velmi konzervativní a bojí se toho, ale my už se je čtyři roky snažíme přesvědčit, že se dají konzumovat i jinak. Zákusky jsou slané, převážně z listového těsta s tvarůžkovou pěnou, doplněné oříšky, povidly či brusinkami,“ popisuje lákavě nazdobené moučníky prodavačka Petra ze stánku manželů Poštulkových z Loštic. Právě jejich „sladký“ vzhled je podle ní pro lidi největším blokem. Nicméně nás přesvědčuje o tom, že jsou zákazníci po prvním kousku mile překvapeni a není neobvyklé, že si pak tvarůžkové zákusky objednávají na rodinné oslavy či svatby.
Ačkoli je skoro pravidlem, že se v den trhů náhle zhorší počasí a celé dopoledne prší, lidé na náměstí za místními a sezónními výrobky stejně vyrazí. „Na trhy chodím často a ráda. Proč? Hlavně kvůli čerstvým surovinám, které jsou lokální. Velice mě zajímá původ potravin,“ přiznává nakupující maminka s kočárkem Kateřina Pořízková. Není to nic překvapivého. Evropská organizace spotřebitelů zveřejnila analýzu, která dokládá, že nakupujícím na potravinách výrazně chybí právě informace o původu. Tomu by měla u nás napomoct novela zákona, která upravuje jak dodržování kvality potravin, jejich lepší a čitelnější označování, tak konkrétnější popis původu. Zavádějící nápis „Made in EU“ zákazníky rozčiluje a musí být odstraněn.
Pokud chcete také vědět, odkud vybraný výrobek pochází, zajděte některý pátek či sobotu na Horní náměstí. Regionální prodejci rádi všem odvypráví příběhy svých produktů, vysvětlí, jak se vyrábí sýr, udí slanina, sází zelenina nebo zadělává kvásek na domácí chléb. Jestli vás přeci jen odradí cena, určitě je můžete alespoň vyslechnout a navíc vždycky ochutnat.

Domácí tvaroháček (jogurt) s různými příchutěmi – 25 Kč
Kravský ručně vyráběný sýr – 100 gr / 30 Kč
Kváskový chléb – 32 Kč
Bylinky (majoránka, rozmarýn, estragon) – 25–45 Kč 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2