Menu

anigif

A+ A A-

Voňavé putování za dobrým chlebem

foto: ilustrační (ze stránek Rašnerovy pekárny) foto: ilustrační (ze stránek Rašnerovy pekárny)

Chléb stále patří mezi naše základní potraviny, každý Čech ho sní za rok přes 50 kilogramů. Největšími chlebovými jedlíky v Evropě jsou Němci, kteří ho spořádají ročně podle srovnání společnosti Reader’s Digest na 85 kg. Nabídka chlebů je dnes i kvůli neopadajícímu zájmu velmi široká. Jak ale poznat kvalitní chléb? Na tuto otázku hledal Pačes odpověď.

Experti říkají, že dobrý chléb by měl mít pravidelný klenutý tvar. Nepravidelný a deformovaný bochník svědčí o nedodržení technologického postupu. Neméně důležitým znakem je povrch chleba. Měl by být čistý, kůrka zlatohnědá a celistvá, střídka pórovitá a stejnorodá. Mimo senzorického vnímání existují i další znaky kvality chleba, jako například jeho čerstvost – tu poznáte nejlépe tak, že rozkrojenou část pecnu stlačíte prsty a ona se vrátí do původního stavu. Důležitá je i křupavost kůrky. Správně upečený chléb při poklepání na spodní stranu zní dutě.
A kde tedy v Olomouci koupit kvalitní chléb? Přinášíme tipy na čtyři pekárny, které ho prodávají.

Rašnerova pekárna zaujala podmáslovým chlebem

Na tuto pekárnu narazíte nedaleko filozofické fakulty, a to na Denisově ulici vedle Divadla hudby. Prodejnu zdobí několik truhlíků s květinami. Interiér působí útulně, ale vzhledem k malé prodejní ploše tu nemají nakupující příliš velký komfort. Obsluha za pultem nám doporučila Rašnerův podmáslový chléb. Měl velmi jemnou vůni a lahodnou máslovou chuť, křupavou kůrku a při poklepání na spodní stranu se ozval dutý zvuk. Chléb byl výborný i druhý den a stále svěže voněl. Zdena Procházková, starší elegantní dáma, kterou jsme v prodejně potkali, chodí pečivo k Rašnerům nakupovat pravidelně. Potvrdila nám, že jsme vybrali správně: „Podmáslový chléb patří v naší rodině mezi oblíbené. Nakupuji zde často i pro svá vnoučata, kterým nejvíce chutnají koblihy s pudinkem,“ dodala.

Pekárna založená před více než sto třiceti lety

Pekárna Tiefenbach je rodinnou firmou s tradicí od roku 1880. Najdete ji v Pekařské ulici u obchodního domu Koruna. Kromě sortimentu chleba a pečiva nabízí i domácí cukrářské výrobky a studenou kuchyni, není to tedy klasická pekárna v pravém slova smyslu. Obsluha byla milá, vstřícná, a dokonce vtipkovala. Vzhledem k lákavosti a šíři nabídky, zahrnující třeba i obložené chlebíčky, by zákazník možná uvítal možnost najíst se přímo na místě. Posezení tu ale bohužel chybí, a tak nezbývá než si nákup odnést s sebou, popř. jej zkonzumovat vestoje. Vyzkoušeli jsme klasický kmínový chléb, který je velmi známý a kupuje se asi nejvíc. Na tomto chlebu nás nic nepřekvapilo ani neurazilo, vůně i chuť chleba byly však příjemné. 

Moje domácí dobrůtky prodávají i kváskový chléb

Firma Moje domácí dobrůtky má v Olomouci několik poboček. Ta, kterou jsme navštívili my, se nachází na náměstí Národních hrdinů hned vedle herny. Pro obchod sázející na tradici a domácí kvalitu to není poloha úplně ideální, ale přesto sem denně váží cestu množství zákazníků. Přicházejí nakoupit domácí pekařské výrobky, sýry, tvarohy a další potravinářské zboží. My jsme vybrali pšenično-žitný chléb. Trochu nás překvapil jeho asymetrický tvar. Boční strana bochníku se patrně při tvarování těsta do forem mírně vyklenula, je také možné, že chléb v peci praskl. Jeho chuť a křupavost to ale nijak neovlivnilo. Prodejny s názvem Moje domácí dobrůtky řada lidí vyhledává proto, že na trh dodávají mimo jiné i kváskový chléb a kváskové pečivo. Je zdravější a lépe stravitelné než klasické pečivo z kvasnic, má vyšší výživovou hodnotu a je také prý velmi chutné. K dalším jeho přednostem patří to, že čistí krev, usnadňuje trávení a posiluje nervový systém. Zeptali jsme se zákazníků, proč nakupují pečivo právě tady. „Chodím sem pravidelně kvůli kváskovému pečivu i domácím mléčným výrobkům. Také mi vyhovuje, že mám prodejnu blízko domu,“ uvedla Monika Písecká. Lubor Stránský tak spokojený nebyl. „Nedávno jsem si domů přinesl chléb, který nebyl ani křupavý, ani chutný.“

V pekařství Illík můžete i posnídat

Prodejny Illík na Masarykově třídě nebo na Dolním náměstí se rozhodně vyplatí navštívit. Toto pekařství má opravdu široký sortiment jak chleba a pečiva, které se během dne podle potřeby dopéká přímo v obchodě, tak i dortů a lahůdek. Často zde koupíte ještě teplé housky. Prostředí pekárny je vlídné a příjemné, nedílnou jeho součást tvoří zákoutí se stoly, kde si můžete dopřát voňavou snídani. Uvaří vám tu kávu i čaj a pak už je jen na vás, zda máte chuť na čerstvé koblihy, nebo zvolíte slanou variantu. Dvou- až tříčlenná obsluha je rychlá a pozorná, nákup vám nepotrvá příliš dlouho, ani když se dovnitř nahrnou hladoví studenti přilehlých fakult. Koupili jsme zde Bílovecký chléb, který je k dostání v několika velikostech. Byl křupavý, voňavý a chuťově dobrý.
Všechny jmenované chleby a pekárny vyšly z našeho testu velmi dobře. Nejvíce nám chutnal Rašnerův podmáslový chléb, byl jemný a lahodný. Návštěvu uvedených prodejen lze jen doporučit. Nejsou daleko od univerzity a domů si přinesete čerstvý a kvalitní chléb.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2