Menu

anigif

A+ A A-

Cesta do nebe vede kolem čajové konvice…

foto: Adéla Secká foto: Adéla Secká

Za příjemné a klidné místo pro relaxaci se už dlouho považují čajovny. Je tomu tak skutečně? Vydali jsme se do těch olomouckých a opravdu, alespoň na chvíli jsme se z šedivých městských ulic přenesli do dalekých orientálních zemí pohádek Tisíce a jedné noci…

Na čajovou zmrzlinu do Dobré

Dobrá čajovna se nachází v uličce Havelkova poblíž Blažejského náměstí již od roku 2004. Není velká, ale o to útulnější. Prodávají se tu rozličné sypané čaje, je možné si zapůjčit stolní hru nebo knížku. K posezení slouží ratanové stolky, větší prostor ale zabírá pódium s nízkými stolečky a polštářky, vše s nádechem orientální atmosféry. Prostorem se line uklidňující hudba, která nikterak neruší od rozjímání. Obsluha je velmi ochotná a ráda poradí s výběrem z opravdu pestré nabídky. Ta zahrnuje nejen čaje černé, zelené či bílé, ale také modrozelené a červené či nápoje nečajového původu. Dobrá čajovna jako jediná v Olomouci připravuje Matcha zmrzlinu, která svou příchutí zeleného čaje ohromí snad každého. Nechybí tu ani možnost zakouřit si vodní dýmku s kvalitním tabákem. Prázdný žaludek pomůže utišit kuskus, arabský Baba Ghanouge a další speciality. Celkový dojem z čajovny hodnotíme známkou 2.

Za kvalitním čajem do podzemí

V sousední Kateřinské ulici ve sklepních prostorách jsme objevili čajovnu Assamica. Oproti Dobré čajovně je rozlehlejší, ale také rušnější. Hosté si mohou vybrat mezi posezením v boxech s tlumeným světlem, které poskytují soukromí, nebo u ratanových stolků. Interiér je laděn do marockého stylu. Assamica nabízí velmi kvalitní, chutné a silné čaje podáváné v keramických či hliníkových konvičkách. Kromě klasických čistých čajů můžete ochutnat i domácí čajové směsi nebo zahnat hlad arabskými specialitami, milovníkům dýmek pak čajovna poskytne opravdu velký výběr chutných tabáků. Assamica je skvělým místem, kam se zajít pobavit s více přáteli. Ceny čajů i tabáků jsou zde v poměru ke kvalitě velmi příznivé i pro studentskou peněženku. Čajovnu hodnotíme známkou 1–2.

Cenový ráj pro studenty

Té a Café Kratochvíle v Sokolské ulici, jak už název napovídá, není jen čajovna, ale také kavárna. Dá se tu koupit i vše potřebné k přípravě čaje nebo použití vodních dýmek. K posezení slouží pohodlné sedačky, ovšem místy propálené, houpací křesla či pódium s polštářky. V lístku najdeme kromě orientálních čajů i čaje bylinkové či kávu z džezvy. Chuť čajů není tak čistá a silná jako v ostatních čajovnách, ale zato je mají za skvělou cenu. Jako jediná poskytuje Kratochvíle nabídku vína, piva a destilátů. Máte možnost ochutnat i sladkou specialitu z Blízkého východu – horký vydatný nápoj salep. Kuřáci ocení kromě kvalitních tabáků i beznikotinové minerální kamínky Shiazo, které umožňují vychutnat požitek z vodní dýmky a přitom vlastně nekouřit. V Kratochvíli se často konají koncerty, besedy či vernisáže. Podnik celkově hodnotíme známkou 3.

Sofie s duchem Egypta

Čajovna Sofie je otevřena v Denisově ulici od roku 2013. Je to podnik domácího typu, jehož majitelem je Egypťan a čajovnu pojmenoval podle své dcery. Prostředí je velmi útulné, plné egyptských dekorací. Příjemné posezení doplňuje uklidňující hudba, komfortní sedačky a křesla s měkoučkými polštářky. Sofie nabízí bohatý výběr chutných orientálních čajů, které si můžete samozřejmě zakoupit i domů, včetně veškerého příslušenství k jejich přípravě. Milá obsluha poradí s výběrem a vše připraví tak, jak si přejete. Kromě čajů je možné ochutnat kávu s kardamomem, výborná arabská jídla a zákusky. I v Sofii se dá meditovat při bublání vodní dýmky, která zde chutná velmi čistě a intenzivně. Tabák si můžete vybrat z několika různých příchutí. Po příjemně stráveném odpoledni a vynikajícím čaji hodnotíme známkou 1.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2