Menu

anigif

A+ A A-
Markéta Dosoudilová

Markéta Dosoudilová

URL internetové stránky:

“All we have is now,” říká zpěvák Charlie Straight

Proč sis ke studiu vybral angličtinu a proč zrovna v Olomouci?
Mně se v Olomouci strašně líbí, ačkoli už tady tolik nebývám, ale hlavně se mi líbí ten kolektiv. Na angličtině se zaměřením na tlumočení a překlad je málo lidí, třeba 15, a tím pádem mají učitelé osobní přístup a hlavně jsou to lidi z praxe. Takže to studium není jenom teoretické, ale je hodně vidět, že učitelům jde o to, aby měl člověk uplatnění v praxi a nebyl jen čistý teoretik.
Jak to máš se školou v současné době?
Ukončil jsem bakalářské studium, ale bohužel teď nestuduju, protože veškerý svůj čas a energii věnuju kapele. Na druhou stranu bych neměl říkat bohužel, protože mě to baví a protože jsem si to sám zvolil. Musím ale říct, že mi to občas chybí – takový ten zápřah, který studium vyžaduje, třeba čtení zajímavých článků nebo poslouchání nahrávek, ale teď žiju tím rock´n´rollovým životem, což taky není špatné.
Máš vůbec nějaký volný čas? Pokud ano, jak ho nejraději trávíš?
Kdyby ses mě na tohle zeptala před rokem nebo před rokem a půl, tak bych řekl, že volný čas nemám a nevadí mi to, že mi vyhovuje věnovat veškerou energii kapele. Jenže v poslední době jsem zjistil, že je dobré si odpočinout, a když člověk přijde na úplně jiné myšlenky, tak se potom k té hudbě nebo ke svému hlavnímu zaměření vrací mnohem snáz a líp, jakoby s čistou hlavou. Obecně mě baví běhat nebo chodit po horách, v zimě jsem zase hodně jezdil na snowboardu. Taky trochu cvičím jógu.
Málokdo si nevšimne tvého dokonalého vzhledu a stylu oblékání – kolik času věnuješ zevnějšku?
No, že bych stál pořád před zrcadlem, to ne. Ale myslím si, že je to prostředek, jak může člověk vyjádřit něco, co vyjádřit chce. Mě móda baví a navíc to všechno se vším souvisí, i s hudbou. Rozhodně by to ale nemělo být na prvním místě. Jako třeba u Lady Gaga a jejích špičatých prsou, ze kterých tryskají plameny.
Jak to všechno začalo? Zpíváním ve sprše, po přípravách do hodin angličtiny?
Přípravami do hodin určitě ne, protože mě angličtina bavila už dlouho před školou a já se ji nikdy nemusel učit. Teda do angličtiny ve škole jsem se neučil, ale na hodiny angličtiny soukromé, které jsem měl už od malička, jsem se učil vždycky.
Jak vznikl název skupiny Charlie Straight?
To je vždycky nejhorší otázka ve všech rozhovorech, takže bych lhal, kdybych vymýšlel nějakou teorii. Jde hlavně o to, aby šly naše myšlenky k lidem přímo, bez zbytečných oklik, aby energie proudila tou nejefektivnější cestou a aby byl ten zážitek silný (straightforward = přímočarý, upřímný, pravdivý – pozn. redakce).
Má snad Třinec nějaký patent na umělce? Vy, Tomáš Klus, Ewa Farná… Co za tím stojí? Klub? Zkušebna? Skvělí učitelé?
Buď  ti učitelé, anebo je to jenom náhoda. Někdy říkám, že to jsou možná železárny, ovzduší a tak. (smích) V Třinci žádný dobrý hudební klub nemáme, což je škoda a mělo by se s tím něco udělat. Takže pokud někdy s kapelou vyděláme miliony dolarů, tak určitě někdo z nás v Třinci založí klub.
Připadá mi, že vás proslavil především soundtrack k filmu Ženy v pokušení…
Myslím si, že to nebyl ani tak soundtrack, ale že nám pomohly hlavně ceny Anděl a zejména fanoušci, kteří chodí na koncerty. To je pro nás nejdůležitější, abychom hráli pro lidi, které naše hudba zajímá.
Máte jenom jednu písničku nazpívanou v češtině. Myslíš, že to fanoušky nemrzí? Plánujete nazpívat ještě nějakou nebo zůstanete u angličtiny?
Máme pro fanoušky vánoční dárek. Oslovila nás skupina Mňága a Žďorp, abychom se přidali k jejich projektu, který se jmenuje Dáreček. Máme stejně jako několik dalších kapel nazpívat nějakou jejich písničku ve svojí verzi, svým stylem. My jsme si vybrali píseň I‘m Goin‘ Blind a někdy kolem Vánoc ji dáme na internet. A právě v ní budu zpívat trochu česky.
Je vidět, že chcete prorazit do světa.
Úspěch v cizině je hodně o štěstí. Třeba tě uslyší manažer U2 nebo bubeník Coldplay a řekne si: „Tyjo, to je super“ anebo „Ježišmarja!“ Doufám, že si řekne to první. Máme plán, že někdy v březnu zkusíme vydat další singl. Duet s českou zpěvačkou, která má zkušenosti v zahraničí. Zatím nechci říct s kým, ale už to máme nahrané a uvidíme – třeba nám pomůže dostat se zase někam dál.
Právě teď slaví obrovský úspěch vaše píseň Coco. Proč zrovna Coco?
Proč Coco? No Coco je jméno. Není to kokos ani ko*** (smích). Ať se lidi podívají na videoklip, tam propagujeme naše město, Třinec.
Frontman kapely, úspěšný zpěvák a idol – užíváš si slávu nebo se snažíš neusnout na vavřínech?
Těžko říct… Samozřejmě vidím, že se na mě lidi třeba na Václaváku občas dívají jinak, ale většinou je to spíše příjemné. Všichni jsme přece stejní. Možná řeknu klišé, ale stejně všichni umřeme a máme chlupy v podpaží.
Jsi momentálně se vším spokojený nebo by něco mohlo být jinak?
Vydali jsme videoklip k písničce Someone With a Slow Heartbeat a v poslední době se všechno točí kolem něj. Všichni se ptají, jestli jsme s ním spokojení, jenže člověk si leccos představuje úplně jinak.
Jaké je tvoje životní motto?
Já jich mám strašně moc. Třeba: „Čiň ostatním tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě,“ nebo že člověk by měl žít současností, jinými slovy „All we have is now,“ a tím bych se chtěl řídit. A pak si ještě myslím, že láska vždycky zvítězí.
Máš nějaký sen, který by sis chtěl, ať už sám nebo s kapelou, splnit?
Mám sen, aby lidi byli šťastní. Aby nebyla válka, aby se nemuselo řešit, že někdo nemá na chleba… Bylo by to hezké, taková idealistická představa jaké míval John Lennon.

Jak si poradí princezna, když oříšek k rozlousknutí chybí

Přichází zima a s ní nejoblíbenější období dívek, které milují společenské události spojené s nakupováním šatů a protančením nejedněch střevíců. Jenže aspoň některou z univerzitních akcí, maturiťáků, firemních a reprezentačních plesů, nejrůznější bálů nebo i karnevalů si přece nechá ujít málokterá z nás. Pro ty, které si potrpí na klasickou, princeznovskou image, přípravy nejsou vůbec jednoduché. Rozlousknout oříšek s hotovým modelem by přišlo vhod.

Litry a litry přípravků na vlasy…

„Proboha, co mám dělat s tím vrabčím hnízdem na hlavě?“ Přichází několikahodinová procedura mytí, foukání, zápasení s kulmou a následné: „Ne, to vypadá hrozně!“ Nastupuje žehlička, která lokny – ne tak pěkné jako na modelkách z titulních stran časopisů – srovná do latě. Tisíce sponek, gumiček a klipsů jsou při tvoření nejrůznějších kreací na hlavě nutností, nemluvě o spotřebě laků a gelů – účes přece musí vypadat dokonale i ve tři ráno v taxíku na cestě z afterparty v klubu. Kadeřnice si s takovým problémem samozřejmě poradí, ale těm, v jejichž diáři se objevuje slovo „ples“ každý týden, z ekonomických důvodů jistě postačí menší trénink na kamarádce a trocha inspirace např. z webu www.svetucesu.com. Kdo chce před boomem společenských akcí na hlavě radikálnější změnu, může zkusit obejít olomoucké střední odborné školy, kde ho budoucí kadeřnice ostříhají téměř za hubičku.

V jednoduchém líčení je krása

S make-upem to není třeba přehánět, vždyť méně je někdy více, ale kdo by na fotkách přece jenom nechtěl vypadat trochu lépe, než když jde do školy? Letošním hitem pro odvážné mají být obličejové krajky, ale jinak se trendy v líčení moc nemění. Pestrobarevné oční stíny ladící s modelem, dramaticky výrazné rty nebo kouřové oči (jen ne všechno dohromady!) jsou v kurzu stejně jako každý rok, ale klidně postačí trocha tvářenky, řasenka a lesk na rty. Samozřejmě, že záleží také na tom, zda vyrážíte na akci do U-klubu nebo na decentní koncert festivalu Opera Schrattenbach, pořádaný katedrou hudební výchovy. Na co se ale při líčení nesmí zapomínat vůbec nikdy? Že bez úsměvu přijdou všechny ty hodiny strávené u zrcadla vniveč.

Výběr šatů aneb „Nemám co na sebe!“

Prokletí všech dívek a žen, které před odchodem do školy či práce zoufale stojí před otevřenou skříní, a i přesto, že je „plná hader“, v ní vlastně nic není. A co teprve, když člověk potřebuje něco elegantního, vyzývavého, ale zároveň decentního, a k tomu všemu ještě aby to bylo „in“. Navíc všechny plesy se přece nedají obejít v jedněch a těch samých šatech! Nezbývá než vyrazit nakupovat nebo zalovit mezi staršími kousky, které slaví módní comeback – tedy směr Olympia, půjčovny společenských šatů (Caxa, Bella, Insirace, Popelka) nebo „sekáče“ v centru města. A co hledat? Hesly letošní plesové sezóny jsou gotika, nové baroko (které přímo láká vyrazit si na jeden z koncertů festivalu Baroko 2012), peplum, flitry, krajky a high-low – v praxi to znamená vsadit na elegantní černou, pořídit si model až přehnaně lesklý a zdobený, znovu sáhnout po šatech s volánkem okolo zúženého pasu, hledat vše třpytivé, nebát se obléct háčkované nebo krajkované šaty a volit střih à la vpředu krátké a vzadu dlouhé. Kromě černé letos dominují barvy lesních plodů a pudrové odstíny.

Především originální doplňky

Jedny náušnice hodící se ke všemu a černé psaníčko? Kdepak! Tenhle rok dávají módní návrháři naprostou volnost ženské fantazii, a ať už se na plese ukážete s jakoukoli kabelkou nebo doplňkem, nemůžete šlápnout vedle. Všechno jedinečné a zvláštní se cení a kombinování nekombinovatelného se schvaluje. Navíc jedny šaty se dají díky různým doplňkům nosit na tisíc způsobů, takže je třeba věnovat jim více pozornosti, než se na první pohled může zdát. Chce to tedy zavítat do nejmenších obchůdků se šperky a doplňky a hledat, hledat, hledat. V uličkách mezi radnicí a Filozofickou fakultou takových krámků potkáte hned několik a věci se tam najdou vskutku parádní, takže se vyplatí vyjít dřív a cestou na přednášku je všechny prošmejdit.

Už jen obout a vyrazit...

Čím vyšší a čím barevnější lodičky, tím lepší. Skvělou volbou budou i kombinace nejrůznějších materiálů a třeba i hadí vzory. Dá se říct, že platí totéž, co u šatů a doplňků. Takže předsudky pryč a pěkně se při výběru bot vyřádit. Není od věci ani vyhrabat úplně staré zapomenuté boty a rozstříhat je, polepit, pošít flitry nebo ozdobit čímkoli, co doma najdete. Nejen, že světu ukážete vaše umělecké “já”, ale vytvoříte model, který nebude vlastnit nikdo jiný kromě vás. Paráda je ale jedna věc a bolavé odřené nohy druhá, takže se vyplatí investovat do gelových vložek do bot, přibalit něco na přezutí, nebo alespoň kabelku napěchovat náplastmi.

 

Rebelka: Když rtěnka, tak černá

Existuje početná skupina dívek, které se rády odlišují. Bývají označovány jako rebelky, podivínky, umělkyně, knihomolky, i když řada z nich jsou prostě normální holky. V jejich skříních není pro růžové nabírané šatičky místo, ale pro obnošená trička s hudebními skupinami ano. Jehlové podpatky přenechávají druhým a raději stojí nohama v keckách pevně na zemi. Základem celé jejich subkultury je jít mimo stádo. Ani na plese nechce Rebelka vypadat jako třpytivý bonbónek a dělat si lokýnky.

Vlasy musí trčet!

Ať už má vlasy krátké, dlouhé, červené nebo černé, lze je zajímavě upravit. Základem je kvalitní lak na vlasy a kreativita. Rebelka volí třeba černé natupírované číro s ofinou přes oko nebo extravagantní trčící vlny. Své udělají i copánky se zapletenými bavlnkami nebo konečky slepené do špiček. Jde jí o to vyčuhovat z řady, a kvůli tomu nemusí chodit ke kadeřnici, stačí mít šikovnou kamarádku a čas zajít si do Bijou Brigitte nebo Stoklasy, co je na Pražské v Olomouci, pro pár drobnůstek do vlasů.

Nebojí se černé!

Nerada vypadá jako třpytící se vánoční stromeček, proto při líčení sáhne po věcech, které leží doma u zrcadla. Základem je špetka odvahy, řasenka a černá tužka na oči. Kouřové stíny na víčka a u nanášení make-upu se držet jednoho zlatého pravidla: méně je více. Kdo chce umělotinu, ať si zajde do hračkářství pro panenku Barbie.

Drží „bezvolánkovou dietu“

Rebelka si už z principu do svého šatníku nenechá mluvit a tvoří si vlastní módní trendy. Milovnice staré školy si oblíbily tylové šaty a sukně, které se hodí jak na maturitní ples sestřenice tak na bál. Hippie si může dovolit chodit ve všech barvách duhy, ale už ne kamkoli. A ty nejotrlejší udělají dojem i v obyčejné košili, tmavých kalhotách a nekonvenčně povolené kravatě.

Ostrá i ženská

Zábava je v tom být současně ostrá i ženská. Rebelka na sebe nemusí nutně zavěšovat řetízek ze žiletek, muži by to při pokusech o sblížení asi neocenili. Myslí se tím, že při volbě doplňků sáhne po něčem netypickém. Kontrast něžné květiny a masožravky. To je, oč tu běží! Do vlasů se hodí čelenka nebo sponka s mašličkou, ale na ruce kožené náramky, korálky, síťované rukavičky a na nohy punčochy, když jsou sukně odvážnější. Lak na nehty volit dle barvy šatů nebo sáhnout po osvědčeném černém. „Ostré“ doplňky není problém sehnat za pár kaček v metalshopu třeba na Denisově v Kožených věcičkách.

Lodičky přenechá námořníkům

Přemýšlím o tom, jak daleko by se dostala Popelka, kdyby místo střevíčků měla na plese na nohou kecky nebo kozačky. To by se princ mohl jít zakopat. Fráze „zavaž mi střevíček“ je jasným důkazem, že na plese je místo i pro vysoké boty se šněrováním. Nelze pochybovat, že mnohá Rebelka se bude v Converskách i vdávat. Otázkou zůstává, co chudák ženich. Kdo chce za kvalitu a značku připlatit, sežene „All starky“ v A3 sportu zhruba za tisícovku, a výhodou je, že v nich může chodit kamkoli a kdykoli po celý rok. Což platí i pro kanady.

 

Anketa

Zeptaly jsme se čtyř olomouckých princezen i rebelek, jak se připravovaly na svůj poslední ples a co měly na sobě.

paces-05-2012-13Tereza Šimonová, 19 let, studentka FF
Můj asi poslední pořádný ples byl maturitní. Nechávala jsem si na něj šít šaty, které jsem si sama navrhovala. Popravdě jsem opravdu chtěla být za princeznu. Nikde jsem ale k šatům nenašla šperk, který by se mi opravdu líbil a nebyl stejný jako ostatní, takže jsem si nechala udělat na hrudník černý třpytivý body-painting. Česala mě kadeřnice, měla jsem obyčejný drdol ozvláštnění jediným šperkem – vyrobenou korálkovou čelenkou. Jelikož jsem měla šaty dost dlouhé, boty jsem moc neřešila, vzala jsem si oblíbené prošlápnuté lodičky na vysokém podpatku.

paces-05-2012-17Veronika Stupková, 25 let, studentka PF
Jako klasická načančaná princezna, to ne. Spíš princezna moderní, princezna tohoto světa. Ráda si udávám svůj styl, jsem dost kreativní a mám smysl pro detail. Ledabylost, ale s elegancí. Naposledy jsem oblékla šaty v barvě královské modři vzadu na mašli a s kamínky, ale kratší. Udělala jsem si vlny, dala do nich čelenku, pár třpytek a k čelence jsem sladila i náušnice a přívěsek. Boty na velmi vysokém podpatku, stříbrné. Nalíčila jsem se výrazně v modrém odstínu a použila make-up. A co ještě? Miluji Swarovského.

paces-05-2012-10Veronika Ročiatková, 19 let, studentka PřF
Byla jsem na studentském plese na gymnáziu. Příprava na ples nebyla náročná. Měla jsem černé šaty s červenými kvítečky, červený látkový opasek pod prsa, k tomu černé silonky, na kterých jsem měla červené síťované punčochy a černé sandále. Make-up, černošedé stíny, červenou rtěnku i nehty. Vlasy jsem si rozpustila a nalakovala, aby měly objem. Bižu moc nenosím, tak jsem si vzala stříbrné prstýnky a řetízky.

paces-05-2012-06Jana Kubincová, 20 let, studentka LF
V tanečních jsem zažila plesů spoustu, tuším sedm. Poslední, na kterém jsem byla, byl ten maturitní. Šla jsem pro šaty do půjčovny dost dopředu s tím, že chci černé nebo červené, ale nakonec jsem skončila ve žlutých a rovnou jsem si je i koupila. Nejsou přezdobené, ale zajímavé svým střihem a hlubokým vázáním na zádech. Vlasy jsem si doma nakulmovala, rty zvýraznila rudou rtěnkou. Nechala jsem si kožené a korálkové náramky. A celé jsem to podtrhla červenými keckami ke kotníkům. Asi jsem rebelka, hlavně žádné volánky a třpytky.

Pro klid v duši čaj a sushi z olomoucké čajovny

Mořské plody či zelenina společně s rýží zabalené v řase – něco, co každý jistě zná nebo o tom alespoň slyšel, ale málokdo i ochutnal. Připadá mi, že spousta lidí sushi předem zavrhuje, protože „by smrděli rybinou, nebudou jíst řasy, nemají rádi rozvařenou rýži a určitě by je to ani nezasytilo.“ Opak je ale pravdou. Na facebookových stránkách Sushi pro všechny jsem si objednala HIRO SET a vydala se jej zkusit. Domů jsem odcházela velmi mile překvapena
Jelikož Sushi pro všechny svoji restauraci nemá a objednávky po Olomouci zdarma rozváží domů, vydala jsem se pro svůj set do Čajovny WABI, kde si sushi v případě zájmu také můžete vyzvednout a zkonzumovat. Čajovna se nachází v centru města a hned vedle ní najdete i její kamenný obchod.
Zalíbilo se mi tam hned, jakmile jsem vešla – příjemné prostředí s milou obsluhou a relaxační hudbou. Trošku jsem se tam porozhlédla, zula boty a v pozici „na turka“ se uvelebila do polštářků. Oběd jsem se rozhodla spojit s dobrým čajem a po hodině listování v lákavém nápojovém lístku jsem zvolila konvičku bílého s příchutí liči.
Můj HIRO SET vypadal skvěle, takže jsem se do něj bez otálení pustila. S hůlkami jsem si ze začátku připadala extrémně nemotorná, byla to taková zkouška zručnosti. Nicméně po chvilce tréninku jsem přišla na ten „grif“, a i když by možná nejeden Japonec při pohledu na moji techniku protáčel panenky, nakonec se mi podařilo kultivovaně poobědvat. Mezi 32 kousky (cena 220 Kč), ve kterých bylo avokádo, okurka, nakládaná ředkev, tygří kreveta, tuňák, přírodní sýr, losos nebo krabí surimi, nebyl žádný, který by mi nechutnal, takže se mi těžko vybírá ta nejlepší varianta. Asi nejvíc mě zaujalo obrácené sushi (což znamená, že řasa není jako klasicky zvenku, ale vevnitř) s čerstvým lososem. I když jsou kousky sushi celkem malé a může vám připadat, že nezasytí, není tomu tak. Po chvíli jsem byla plná, ale tak příjemně – ne jako když se přecpete knedla, vepřa, zela s pěti knedlíky. Jako třešničku na dortu jsem ochutnala trochu wasabi, které bylo tak ostré, že mě zbavilo nachlazení a rýmy. Pro voňavý dech jsem to vše zajedla pár plátky zázvoru a zapila to výborným čajem s liči a přitom nasávala uklidňující atmosféru čajovny.
Domů jsem odcházela dobře a zdravě najedená, pobavená vlastním představením s hůlkami, kulturně obohacená a krásně odpočinutá. Návštěvu čajovny WABI spojenou s ochutnávkou sushi (nebo objednání domů) bych tedy, ať už jako trošku neklasický nedělní oběd nebo společenskou akci s přáteli, i co se poměru ceny a velikosti setu týče, jednoznačně doporučila. A pokud si sushi zamilujete tak jako já, každou středu a čtvrtek od 18 hod. jej můžete ochutnat přímo z rukou mistra v rámci Sushi večerů ve WABI, kde vám nabídnou například i vařenou marinovanou chobotnici nebo kaviár z létajících ryb.

Sushi můžete objednávat na FB stránkách Sushi pro všechny nebo na tel. čísle 733 223 044. Čajovna WABI se nachází v ulici Šemberova 13.
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2