Menu

anigif

A+ A A-
Kristýna Vaňková

Kristýna Vaňková

Neudržíte rytmus? Reportáž z tančírny, kde to nevadilo

Poslední listopadovou středu se v Olomouci konala podruhé akce s názvem Silent Disco. Ačkoli Facebookem prezentovaná událost slibovala téměř půl druhého sta návštěvníků, ve skutečnosti přišlo lidí mnohem méně.

Diskotéka, kde se dá pokecat

I když samotný název „silent disco“ leccos napovídá, neuškodí vysvětlit, oč běží. Oproti běžným diskotékám, kde hraje hudba z reproduktorů, akce Silent Disco přenáší hudbu pomocí bezdrátových sluchátek, která každému zapůjčí po zaplacení vstupného. Na place se o zábavu nestará jen jeden DJ, jak je zvykem, ale hned několik – každý hraje na jiném kanále dostupném bezdrátovou technologií a návštěvníci si mohou zvolit muziku podle svého gusta. Anebo kanály přepínat podle toho, co se jim v konkrétní chvíli zamlouvá víc. Kromě svítícího pásku na zápěstí dostane každý u vstupu krátký rychlokurz zacházení s tímto technickým zázrakem. Volitelné kanály jsou odlišeny barevnými kontrolkami. Znamená to vcelku užitečný indikátor pro ostatní, takže má každý přehled, kdo který kanál poslouchá.
Technologie přináší spoustu dalších výhod. Já jakožto osoba postižená tinnitem neboli ušním šelestem jsem ocenila možnost zvolit si hlasitost přímo na sluchátkách. Není totiž příjemné, když na poledním semináři přes obvyklé šumění a pískání slyšíte dozvuk basů ze včerejšího tahu. Nicméně parket dlouho zůstával prázdný. Nespletla jsem si sál? Nepřišla jsem omylem třeba na kremaci? Bohužel ne, byla jsem správně.

Víc ticha, než by člověk čekal

Na parketu postávaly dvě slečny a rozpačitě se smály. Nastal čas to rozjet, a i když tančím dost špatně, postupně se připojily další skupinky mládeže, takže si myslím, že má snaha nebyla marná. Odlišný výběr muziky nebránil ve společném tanci ani celým partám. Playlisty přítomných DJs byly rytmicky v rámci možností sladěny – a přestože takový drum’n’bass s rock’n’rollem moc podobný rytmus nemají, nikomu to evidentně nevadilo. Na plouživé melodie si DJs buď jen nepotrpěli, anebo si na ně vzhledem k atmosféře netroufli.
Parket se pomalu začínal plnit a já přehodnocovala svůj dosavadní názor na akci. Přesto ale odhadem polovina osazenstva zůstala sedět u baru se sluchátky kolem krku. Stejně tak dvě studentky speciální pedagogiky, Hana Kuzníková a Barbora Řeháková.
„Je to katastrofa! Na Silent Disco jsem se chystala už na jaře, kdy se tu konalo poprvé, ale nevyšlo mi to. Zúčastnila jsem se ale podobné akce u nás na letním kině a to se mi líbilo. Dnešní stav je příkladem toho, že párty dělají lidi – což se jim dnes moc nedaří. A je to velká škoda – je super moct si vybrat muziku,“ řekla Hanka. Bára přitakávala. „Když jsem byla na O’Neil Soldiers (sportovní akce, pozn. red.), v průběhu festivalu se konaly vždy na konci programu i diskotéky. A mezi nimi i Silent Disco. Atmosféra byla úplně jiná. Lidi si to užívali. Na druhou stranu, pořadatelé nemohou ovlivnit, kolik lidí nakonec přijde. Jinak je to skvělý nápad a doufám, že se ujme.“
Za pořádáním Silent Disco v Olomouci stojí studentka psychologie Marcela Macháčková, která nadšeně plánuje další diskotéku se sluchátky na začátek letního semestru. „Uspořádání takové párty v Olomouci mi připadalo jako dobrý nápad. Ve svých rodných Budějovicích chodím na Silent Disco pravidelně a ráda, protože můžu tancovat společně s kamarády, kteří poslouchají něco jiného. Každý si vybere to své, navíc se nikdo nemusí překřikovat a všichni jsou spokojení.“
Zúčastnilo by se víc lidí, kdyby se Silent Disco zařadilo mezi běžné akce „pařícího úterý“? Těžko říct. Někdo může zkrátka dávat přednost virválu a se sluchátky si na parketu připadá jako doma v obýváku. Anebo potřebuje další den na poledním semináři zahlcenou paměť přehlušit právě „doznívajícími basy včerejšího tahu“, které já tolik nenávidím.

Tři tipy na zdravé nákupy v Olomouci

Velkým trendem poslední doby je nejen zdravý životní styl, ale hlavně biostrava. Díky stoupajícímu zájmu o biopotraviny vzniká spousta nových farem a prodejen. Zákazníci se mnohem více zajímají o to, co jedí a odkud jídlo pochází. Podle výsledků ankety internetového časopisu Vitalia biopotraviny nakupovalo celých 76 procent dotázaných a z toho 60 procent tvořili studenti vysokých škol. Jaké možnosti máme v Olomouci?

Ačkoli mohou být biopotraviny občas nákladné, zažívají stále větší popularitu zejména mezi mladými lidmi, kteří dbají o svůj životní styl. BIO už není pouze „zdravým“ zbožím, ale stává se takřka kultem odmítání chemie zbytečné pro lidské tělo. O tom, že je prospěšné čas od času ušetřit sebe sama od toxinů, které do sebe každý
den dostáváme, aniž bychom si to uvědomovali, není pochyb. Pačes přináší tři tipy, kde se můžeme v Olomouci rozhlédnout po něčem zdravém.

Vůně, která v supermarketu chybí

Malá sklepní prodejna Bio-Farm se nachází na ulici Karolíny Světlé, asi dvacet metrů od Čechových sadů, přímo naproti Olomoucké vinotéky. Obrovská cedule u vchodu znázorňující mezinárodně platné logo pro bioprodukty upozorňuje, že zde nemá chemie místo. Možná by někdo v této klidné lokalitě neočekával příval klientely, ale opak je pravdou. Krámek Bio-Farm je malý a dveře se tu netrhnou. Zákazníci přicházejí jeden za druhým a odcházejí s plnými taškami. Často jsou to matky a babičky v doprovodu dětí a pánové, zřejmě pověření svými polovičkami. Dominantou prodejny je pult, za nímž stojí postarší, velmi příjemná paní, ochotná všem příchozím poradit při výběru. Prodejna nabízí všechny druhy luštěnin, zeleninu, ovoce, těstoviny a různé mléčné výrobky. Vše se značkou BIO. Slouží také jako odběrové místo webového obchodu Farma-Obchod.cz, přes který se dají koupit všechny druhy BIO masa. Některé zboží dokonce za velmi příznivou cenu. Zdejší zelenina má nezvykle příjemné aroma, které u zeleniny běžně dostupné v supermarketech rozhodně nemůžeme očekávat. A co zákazníci převážně poptávali? Výrobky ze sóji, sójového mléka a tofu, mungo a vločky. Zákaznice Klára Tomková v prodejně kupuje vločky s klíčky. „Není to nejlevnější záležitost, ale tyto klíčky se dají sehnat jen ve specializovaných prodejnách. Prodejnu navštěvuju spíš z praktického důvodu – je jediná po mé cestě ze školy na byt. Líbí se mi ale její přehledné uspořádání a rozmanitý sortiment.“

Přirozené nápoje a laskominy

Firma Přirozenou cestou, s. r. o. je specifická nejen tím, že nabízí práci tělesně postiženým lidem, ale i orientací na trochu odlišný sortiment než předchozí obchůdek. V Olomouci má „Přirozená cesta“ celkem dvě prodejny: jednu ve Chválkovicích a druhou na Dolním náměstí. Druhá zmíněná existuje teprve pár měsíců; jmenuje se U Zeleného věnce a nachází se poblíž bankomatu Komerční banky. Ačkoli v okolí několik podobně zaměřených prodejen už existuje, zaměstnanci se necítí být konkurencí příliš ohroženi. „Nabízíme úplně jiný sortiment než okolní prodejny,“ vysvětlila prodavačka Petra Kryštofová. „Zaměřujeme se přímo na BIO koření, čaje, sirupy nebo éterické oleje. Vonné oleje u nás často kupují učitelé, využívají je ke stimulaci svých žáků v celých učebnách. Studenti zase poptávají čaje z ginkgo biloby a jiné výrobky pro podporu myšlení.“
I prostředky tlumení drobných pokušení jsou zde zastoupeny. Pokud vás budou honit laskominy, u Zeleného věnce narazíte na velmi zajímavý výběr sladkostí vyráběných s BIO certifikátem. Údajně se nejvíce prodává chilli čokoláda. Uprostřed prodejny zaujímá čestné místo výstavka BIO vína, na našem trhu ještě poměrně málo rozšířeného. Kryštofová poukázala na zajímavá a neobvyklá dárková balení, která zahrnují i semínka a oříšky; tyto pochutiny svazují například
do netradiční „chobotnice“ z kornoutů s plodinami jak sladkými, tak slanými.
Biobedýnky na internetu
Farma Renaty Berkové nabízí přes internet objednávku biobedýnek od roku 2010. Zákazníci mohou využít dovoz až do domu nebo si bedýnky vyzvednout na odběrném místě. A co vlastně produkt zvaný „biobedýnka“ obnáší? Za částku od 200,– Kč lze pravidelně dostávat bedýnku plnou zeleniny a ovoce s certifikátem BIO, která vystačí dvěma lidem na týden. Podle majitelky farmy jsou mezi klienty zejména rodiny s dětmi, ale i studenti. „Nicméně je to malé procento,“ dodává Berková. Obsah bedýnky si může každý nechat sestavit podle toho, co farma aktuálně nabízí, popřípadě si vybrat určité druhy a navrhnout obsah individuálně.
Nákup biobedýnky může motivovat k vyšší konzumaci zdravé stravy a zároveň pomáhá rozšířit povědomí zákazníků o méně známé druhy plodin. Navíc takový krok znamená podporu pro tuzemské zemědělce.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2